Для деталей складних форм часто виникає необхідність виконання кількох розрізів паралельними площинами. Корпусна деталь (рис. 6.1) циліндричної форми зображена головним видом з місцевим розрізом для з’ясування товщини стінок деталі і розмірів пазів. Виконані види зверху і знизу, що містять відповідні горизонтальні розрізи А-А і Б-Б. Розрізом А-А зображена напівциліндрична частина деталі. Розріз Б-Б необхідний для зображення базового отвору і додаткових отворів на стінках циліндра, а також циліндричного фланця з прорізами [17].
Дещо інший випадок застосування двох розрізів розглядається на рисунку 6.2. Деталь асиметричних форм відносно профільної площини симетрії зображена головним видом з двома місцевими розрізами, якими уявляються стінки деталі циліндричних форм і додаткові отвори на фланцях. Якщо необхідно зобразити вид зліва і справа з відповідними поглядами за напрямом стрілок від сліду однієї січної площини, як подано на рисунку, тоді зображення розрізу виконується на видах і розрізи позначаються літерами. На розрізі Б-Б зображуються круглий фланець з виступом 1, а також циліндричний отвір з отвором 2 на стінці циліндра. На розрізі А-А зображується трикутний фланець з розрізом циліндра і отвором 2 на його стінці.
Подібний варіант зображення деталі з поперечними розрізами А-А і Б-Б, виконаними однією площиною наведений на рисунку 6.3. Головний вид деталі наданий з двома місцевими розрізами. На розрізах А-А і Б-Б зображені фланці різної конструкції. На виді зліва зображена стінка циліндра і прилив фланця, а на виді справа – стінка і квадратний фланець.
Деталь на рисунку 6.4 містить розріз на головному виді, а також поперечні розрізи А-А і Б-Б однією площиною, які підкреслюють наявність круглого і квадратного фланців, розмірів стінок циліндра з бічним отвором та перегородки.
Є очевидним, що застосовані розрізи А-А і Б-Б (рис. 6.5) є раціональними, тому що надають повну інформацію про форму та конструкцію деталі.
Корпус плоскогранних форм (рис. 6.6) зображений з розрізами А-А і Б-Б від поперечної загальної площини, але з різними поглядами на деталь. Головний вид містить два місцевих розрізи для відображення конструкції центральної частини. Квадратні фланці мають приєднувальні отвори у бобишках і зрізані кути. Стінки центральної частини замкнені у прямокутний профіль з приливами та отворами на поверхні.
У інженерній графіці застосовується прийом, коли виконаний розріз зображується без проекційного зв’язку з видами, якщо цього вимагає конструкція деталі. Так, на рисунку 6.7 горизонтальний розріз А-А, суміщений з видом зверху, ускладнює розуміння конструктивних особливостей деталі. В такому випадку, розріз на рівні осі горизонтального отвору у приливі, виконується винесеним з написом А-А. На розрізі зображуються стінки циліндричної форми і форма приливу [17].
Складну конструкцію корпусної деталі (рис. 6.8), а саме її внутрішніх елементів неможливо уявити без виконання винесеного розрізу, тому що, якщо фронтальний розріз Б-Б сумістити з головним видом за існуючими правилами, тоді окремі конструктивні елементи зовнішньої форми деталі не будуть зображені.
Горизонтальний розріз А-А деталі (рис. 6.9) є складним (ступінчастим), січні площини проходять через осі отворів. Якщо такий розріз нанести на виді зверху, зникає інформація про елемент 1, тому, доцільно розріз А-А зобразити винесеним [1].
Існує безліч деталей з несиметричними елементами на поверхні. Часто ці елементи зникають на зображеннях при виконанні розрізу, але для визначення форми і призначення деталі вони необхідні. В такому випадку, на відповідному виді суміщеному з розрізом, потовщеною штрихпунктирною лінією накладається проекція відсутнього конструктивного елемента. На рисунках 6.10, 6.11 проекції таких елементів позначено цифрою 1 [17].
Деталь на рисунку 6.12 має форму порожнинного паралелепіпеда з одним вушком А на поверхні (рис. 6.12, а). Поздовжній повний розріз (б) не показує зображення вушка. У такому випадку більш раціональним є (в) поєднання частини зовнішнього виду (лівіше) і частини розрізу (правіше), які розділяються тонкою хвилястою лінією.
Застосування кількох розрізів одночасно на одному кресленику деталі диктується необхідністю зменшення кількості зображень.
Корпусна деталь (рис. 6.13) достатньо складної форми зображена головним видом та видом зліва, на якому сполучені два профільних розрізи: складний А-А і простий Б-Б. За допомогою цих розрізів з’ясовується складна внутрішня форма деталі. Розрізом А-А визначається величина конуса 1 з базовим циліндричним отвором, а також форма ребра жорсткості 2 і заглиблення 3 з отворами. Простий профільний розріз Б-Б дозволяє надати характеристику геометричним формам елементів деталі, що потрапляють до розрізу: базовий отвір 4, ребро жорсткості 5 і стінки деталі. Розрізи А-А і Б-Б позначаються штрихами і літерами на головному виді для несиметричних деталей. Штрихування перерізів однієї деталі в таких випадках виконується в одному напрямі. На виді зліва розрізи супроводжуються написами “А-А” і “Б-Б” відповідно над зображеннями відносно осі симетрії [4].
Симетричні розрізи для корпусної деталі (рис. 6.14) можна зобразити на виді зліва. В січні площини ступінчастого розрізу А-А і в січну площину простого розрізу Б-Б підпадають основні елементи поверхні деталі. Розрізи зображені у сполученні один з одним, межею їх є вертикальна вісь зображення [1].
Для деталі складних форм (рис. 6.15) виконано прості розрізи трьома площинами одночасно: А-А, Б-Б, В-В. Застосовані розрізи позначені штрихами слідів і стрілками напряму споглядання на головному виді, а на виді зліва, виконано зображення розрізів з відповідними написами літерами. Розрізом А-А з’ясовується взаємне розташування основних циліндрів, їх розміри. В розрізі Б-Б визначається комбінована форма стінок деталі. Розрізом В-В визначаються розміри стінок циліндричного елемента основного наскрізного отвору. Розрізи межують відносно вертикальної та горизонтальної осей деталі. Штрихування розрізів виконується в одному напрямі ліній. Відповідні позначення січних площин і розрізів надані на головному і профільному видах.
Три простих розрізи А-А, Б-Б і В-В зображені на профільній проекції корпусної деталі (рис. 6.16). Корпус являє собою порожнинний циліндр, розташований на прямокутній основі. На головному виді зображений фронтальний розріз циліндричної частини корпуса, яка є симетричною відносно поздовжньої осі. Перерізи штрихуються лініями одного напряму. Розрізом А-А визначається гранна порожнина, розрізом Б-Б виявляються розміри і форми стінок центральної частини, розрізом В-В характеризується циліндричний отвір і стінки на рівні даної січної площини. На виді зліва розрізи зображені в сполученні один з одним і з частиною зовнішнього виду. Виконані, таким чином, розрізи дозволяють зменшити кількість зображень необхідних для з’ясування форми деталі.
Питання для контролю знань
1. Чи можливо на кресленику зображати два горизонтальних розрізи
    деталі і коли?2. Як позначаються розрізи несиметричних форм деталей, якщо
    застосовується одна січна площина, але розріз потрібно виконати
    зліва і справа?3. У якому випадку розріз деталі виконується на окремому місці
    формату?4. Для чого застосовують суміщення виду та розрізу деталі?
5. Для яких деталей застосовується з’єднання частини зовнішнього
    виду і частини розрізу з хвилястою лінією їх поділу?