9. ОБҐРУНТУВАННЯ ЗАСТОСОВАНИХ РОЗРІЗІВ


Для виготовлення, реконструкції та ремонту деталей за креслеником необхідно на ньому мати повну інформацію про форму та конструкцію виробу. Звичайно конструктор для економії часу, спрощення і зменшення кількості графічних операцій розробляє якомога менше видів. Кількість видів зменшується за рахунок введення раціональних розрізів, необхідних перерізів, додаткових видів та ін., що можна прослідкувати на цілому ряді наведених прикладів графічних зображень досить простих і порівняно складних деталей. Так, корпусна деталь (рис. 9.1) циліндричних форм з глухим отвором має два фланці різної конструкції. Деталь має поздовжню симетрію, що дозволяє застосовувати зображення з’єднанням головного виду з фронтальним розрізом для визначення форми і розмірів стінок та товщини фланця. Профільний розріз площиною А-А, проведеною через вісь патрубка, характеризує взаємне положення основного циліндра і патрубка з квадратним фланцем [19].

ERROR IMAGE

Подібний варіант зображення корпуса (рис. 9.2) з наскрізним циліндричним отвором, фланцем і патрубком рекомендується зображати сполученням фронтального розрізу і головного виду, а також застосуванням місцевого розрізу на виді зліва для визначення різьбового отвору.

ERROR IMAGE
ERROR IMAGE

На рисунку 9.3 корпусна деталь з двома фланцями різної конструктивної форми і розмірів має циліндричний вертикальний отвір, а також містить патрубок з круглим фланцем. На головному виді розміщений фронтальний розріз площиною А-А у поєднанні з половиною зовнішнього виду. Горизонтальний розріз площиною Б-Б зображений на виді зверху, також поданий з’єднанням з половиною зовнішнього виду. Вказані розрізи позначені відповідно літерами, а також положенням січних площин, що застосовуються для деталей несиметричних форм. Розрізи дозволяють визначити розміри і форми елементів деталі.

Для зображення кришки (рис. 9.4) і корпуса (рис. 9.5) застосовані три їх види із складною формою ливарних елементів. Так як, кришка має симетричні форми відносно головних осей, отже більш раціональним є фронтальний розріз у сполученні з видом і повний профільний розріз для уявлення форми стінок та форми поверхні порожнини.

ERROR IMAGE

Корпус (рис. 9.5) містить розрізи на трьох видах. Поздовжня симетрія деталі обумовлює сполучення головного виду і розрізу. Горизонтальний розріз А-А, зображений у поєднанні з видом зверху, характеризує розміри стінок циліндрів. Повний профільний розріз використовується для визначення взаємного розташування та розмірів циліндрів з наскрізними отворами, а також стінок і ребер жорсткості.

ERROR IMAGE
ERROR IMAGE

На рисунках 9.6, 9.7, 9.8 наведені приклади деталей різних форм з ребрами жорсткості, що зумовлює застосування визначених розрізів у кожному випадку зображення. Деталі подані трьома видами і мають симетрію відносно поздовжньої осі. На рисунках 9.6 і 9.8 виконані прості фронтальні осьові розрізи. На рисунку 9.7 доцільним є ступінчастий розріз А-А, який дозволяє визначити форми і розташування елементів деталі.

Корпусна деталь (рис. 9.8) має більш складні конструкційні форми: ступінчастий горизонтальний пустотілий циліндр, який утримується на ребрах жорсткості над призматичною основою. Три види містять відповідні розрізи: повздовжній фронтальний (без вказування площини розрізу); площиною А-А горизонтальний (для уявлення форми, розмірів і розташування ребер жорсткості) та повний профільний розріз Б-Б для несиметричної деталі відносно профільної площини.

ERROR IMAGE
ERROR IMAGE

Корпус на рисунку 9.9 зображений трьома видами і має несиметричні форми відносно площин проекцій. Головний вид містить повний фронтальний розріз Б-Б з позначенням сліду січної площини на виді зверху. Цей розріз надає багато інформації про взаємне розташування і форми внутрішніх елементів деталі, про взаємний перетин внутрішніх форм. Застосований повний профільний розріз А-А обумовлений відсутністю симетрії форм деталі. Він надає достатньо повну характеристику про внутрішню конфігурацію деталі.

ERROR IMAGE

Складна геометрична фор-ма поверхні корпуса (рис. 9.10) потребує його зображення у трьох видах з розрізами і додатковими видами (не показані). Деталь має симетрію відносно повздовжньої осі і зображена з повним фронтальним розрізом, на якому уявляються форма та розміри порожнини і циліндричних отворів, форма основи і ребра жорсткості. Горизонтальний розріз А-А і профільний Б-Б подані у сполученні з видами, оскільки фігури видів є симетричними відносно вертикальної осі. Вказані розрізи допомагають уявленню взаємного розташування форми і розмірів елементів деталі.

ERROR IMAGE

Аналізуючи доцільність застосованих розрізів на зображенні корпуса, (рис. 9.11), можна підкреслити, що ламаним розрізом А-А визначаються розміри стінок пустотілих циліндрів та взаємне розташування патрубка і головного циліндра. Горизонтальний розріз Б-Б необхідний для визначення форми і розмірів патрубка, а в розрізі В-В характеризується товщина стінок та форма фланця. Для більш наочного сприйняття розрізу В-В його зображено повернутим з використанням відповідного знака.

ERROR IMAGE

Більш складні конструктивні особливості має корпус, зображений на рисунку 9.12. Форма поверхонь корпусної деталі, виготовленої ливарним способом, складається зі значної кількості елементів, але переважають циліндричні форми. Вертикальний циліндр з різними приливами ззовні, має вертикальний наскрізний циліндричний ступінчастий отвір. Деталь має фланці 1 і 2 на різній висоті, вісь фланця 2 розташована під кутом до фронтальної площини проекцій. Головний вид містить ламаний розріз А-А, який надає багато інформації про розташування каналів, їх перетин, розміри стінок, товщину фланців, розміри і форму ребра жорсткості. Горизонтальний ступінчастий розріз Б-Б площинами, які позначені на головному виді на рівні осей патрубків, зображено суміщеним з видом зверху. За допомогою розрізу Б-Б, а також розрізів Г-Г та В-В визначається форма фланців патрубків та розташування і розміри монтажних отворів.

ERROR IMAGE

На кресленику деталі (рис. 9.13) головний вид містить повний фронтальний розріз, на якому уявляється форма і розміри наскрізного ступінчастого циліндричного отвору, різьбового глухого отвору (М10) та ребра жорсткості. Місцевий розріз на виді зліва виконано для зображення отворів у основі деталі.

ERROR IMAGE

Деталь (рис. 9.14) несиметричних форм зображена трьома видами з повним фронтальним розрізом на головному виді, з горизонтальним розрізом А-А у сполученні з видом зверху і місцевим розрізом на виді зліва. Робочий кресленик деталі з видами, розрізами, і розмірами забезпечує повноту інформації для виготовлення виробу.

ERROR IMAGE

Робочий кресленик корпуса (рис. 9.15) містить два основних і додаткові види Б та В.

ERROR IMAGE

Деталь циліндричних форм має глухий вертикальний отвір з двома патрубками та фланцями різних форм (види Б та В). Застосований повний осьовий фронтальний розріз сприяє визначенню взаємного розташування і перетину циліндричних елементів деталі, їх розмірів та розмірів ребра жорсткості. Осьова симетрія виду зверху регламентує зображення виду зверху суміщеного з половиною горизонтального розрізу А-А. Достатність вказаних розрізів і видів очевидна для визначення форм трьох фланців, отворів та інших елементів корпуса.

На робочому кресленику опори (рис. 9.16) що має досить складну форму, є багато несиметрично розташованих елементів, застосовано декілька розрізів: фронтальний і профільний розрізи деталі обумовлені симетрією зображення її видів. На профільному виді додається місцевий розріз для визначення форми і розташування виступу.

ERROR IMAGE

У розріз підпадає горизонтальний наскрізний отвір 15, циліндрична форма 86, отвори з метричною і конічною різьбами. Повний профільний розріз осьовою площиною сприяє визначенню розмірів елементів. Більш складним видом є вид зверху, який містить два горизонтальні розрізи Б-Б та В-В у їх з’єднанні, межею поділу розрізів є лінія симетрії деталі. Рівні січних площин позначенні літерами і штрихами. На розрізі Б-Б визначаються розміри стінок деталі і розміри отворів. На розрізі В-В показано інші отвори та виріз деталі.

Корпус (рис. 9.17) за формою має в своїй основі ступінчастий горизонтальний циліндр з патрубком. Деталь зображена трьома видами (рис. 9.18) з необхідними розрізами: ламаний фронтальний розріз А-А для з’ясування розташованих у бобишках чотирьох кріпильних отворів розміром М6; горизонтальний розріз зображений сполученням з видом зверху, а на виді зліва суміщені два профільні розрізи: В-В (зліва від осі) і Б-Б (справа від осі), на яких зображені стінки великого і меншого горизонтальних циліндрів, розміри патрубка і різьбового отвору М14 у бобишці

ERROR IMAGE
ERROR IMAGE
© Величко В.Л., 2022