Підставою для визначення величини зображеного виробу і його елементів є розмірні числа, нанесені на кресленик, а підставою для визначення необхідної точності виробу при виготовленні є зазначені на кресленику граничні відхилення розмірів, а також граничні відхилення форми та розташування поверхонь.
Розміри на кресленику наносять згідно з вимогами ГОСТ 2.307-2011. Кожний розмір наносять лише один раз, не повторюючи на різних зображеннях або написах. Загальна кількість розмірів на кресленику повинна бути мінімальною, але достатньою для виготовлення та контролювання виробу з відповідною точністю.
Розміри поділяють на лінійні та кутові. Лінійні розміри проставляють у мм, не вказуючи одиниці вимірювання, а кутові – в градусах, хв та сек з вказівкою одиниць виміру. Розміри на кресленику вказують розмірними числами, що проставляють над розмірною лінією. Розміри на кресленику завжди проставляють дійсні, незалежно від величини масштабу.
Рекомендують виносити розмірні лінії за контур зображення, розміщуючи їх за можливістю справа або знизу від зображення. Для нанесення розміру прямолінійного відрізка, розмірну лінію проводять паралельно до відрізка, а виносні лінії – перпендикулярно до розмірних.
Необхідно уникати перетину розмірних та виносних ліній. Не допускається використовувати як розмірні лінії контуру, осьові, центрові та виносні, або їх продовження. Розмір стрілки розмірної лінії вибирають залежно від товщини лінії видимого контуру. Довжина стрілки (рис. 5.1) l = (6-10)s (4-6 мм), а ширина h=2s, де s – товщина лінії видимого контуру. Кінчики стрілок впираються в лінії контуру, виносні, центрові або осьові лінії.
Якщо довжина розмірної лінії недостатня для звичайного розміщення стрілок, то її необхідно продовжити і стрілки нанести із зовнішньої сторони межі розміру. При послідовному розміщенні розмірів у вигляді ланцюжка і відсутності місця для стрілок допускається замінити їх точками або рисками, що наносяться під кутом 45º. Якщо стрілка перетинає лінію видимого контуру або виносну лінію, то названі лінії в місці розміщення стрілок перериваються.
Розмірні числа наносять стандартним шрифтом розміру 3,5 або 5 над розмірною лінією, паралельно їй і за можливістю ближче до її середини. За наявності двох або більше паралельних або концентричних розмірних ліній, розмірні числа розміщують в шаховому порядку. Якщо розмірне число потрапляє на область штрихування, то лінії штриховки розривають (рис. 5.2).
Перед розмірним числом діаметра в усіх випадках наносять знак – Ø. Перед розмірним числом радіуса розміщують прописну латинську букву R. На рисунках 5.3-5.4 наведено приклади нанесення розмірів радіусів спряжень у розрізі.
У інженерній графіці використовуються правила нанесення розмірів на зображення деталей в розрізі. При поєднанні виду та розрізу на зображеннях деталей типу тіл обертання, розміри внутрішніх елементів деталі наносяться з боку розрізу, а зовнішніх – з боку виду (рис. 5.5). На розрізі деталі циліндричної форми (рис. 5.6) зображення надано суміщенням виду і розрізу. Розміри елементів деталі в розрізі і частина самого розрізу розміщуються нижче від осі обертання. Увагу слід звернути на розміри Ø10 та Ø14, які наносять з обривом, вказуючи лише одну стрілку, проте розмірну лінію продовжують за межі обриву.
На рисунку 5.7 розміри зовнішніх елементів деталі наносяться від технологічної бази А, а розміри внутрішніх елементів – від допоміжної технологічної бази В.
Для деталі на рисунку 5.8, а, виконано робочий кресленик та два види просторових зображень: ізометрію (б) і фронтальну диметрію (в). Використання просторових, наочних зображень дозволяє однозначно трактувати форму та взаємне розміщення у просторі елементів деталі: внутрішнього глухого отвору, межі різьби та її розмірів.
На рисунку 5.9 зображено корпус , виготовлений ливарним способом, який містить фронтальний повний розріз Б-Б площиною, проведеною на рівні осі правого патрубка, та горизонтальний розріз А-А, січна площина якого проходить через вісь горизонтального патрубка.
Для деталей, що виготовляються з використанням механічної обробки, спочатку наносять розміри між поверхнями, які залишаються у стані постачання, що позначено літерою А (рис. 5.9). Літерою М позначені розміри оброблених поверхонь, літерою С – розміри, що зв’язують між собою поверхні з позначками А та М.
Корпусна деталь (рис. 5.10) виготовлена ливарним способом з наступною механічною обробкою окремих поверхонь, має складні зовнішні та внутрішні форми. Вертикальний ступінчастий циліндр має патрубок І зі взаємно перпендикулярною і патрубок ІІ з похилою осями до вертикальної площини проекції. Головний вид, наданий з ламаним розрізом Б-Б, найбільш повно характеризує форму деталі. До січних площин підпадають патрубки з їх фланцями. На цьому розрізі основні розміри діаметрів отворів, стінок і висоти елементів наносяться від нижньої та верхньої основ корпуса. На ламаному горизонтальному ступінчастому розрізі А-А додаються розміри діаметрів. Розміри висот наносяться від нижньої та верхньої основ корпуса.
На прикладах деталей типу тіл обертання, наведених на рисунку 5.11 головним видом, що поєднаний з половиною фронтального розрізу, розміри умовно позначені літерами: L – габаритна довжина; D – габаритний діаметр. Діаметр зовнішніх і внутрішніх циліндричних елементів, а також додаткових отворів, різей та проточок позначені відповідно літерою d з індексом (d1, d2, d3…..d11). Межі різі, довжини проточок, уступів, та ін. позначені літерами l i h з індексом; фаски – літерою с з індексом. Розрізи зображено згідно з вимогами стандартів нижче від осі [15].
Питання для контролю знань
1. Які елементи зображення використовуються для визначення
    величини виробу?2. Якою повинна бути загальна кількість розмірів на кресленику?
3. Які параметри виносних, розмірних ліній, стрілок та чисел
    використовують для нанесення розмірів?4. Як позначають розмір, якщо розмірне число необхідно розмістити
    на області штрихування в розрізі?5. Яким чином вказують розмір отвору, якщо зображено лише його
    половину?