Отримання аксонометричного зображення деталі з розрізом зводиться до побудови аксонометрії плоских фігур, форму яких необхідно з’ясувати на січних площинах. Побудова зображення розрізу виконується за певними кроками, кількість яких регламентується конструкцією деталі (рис. 8.5.1).

Спочатку, для набуття навичок побудови розрізів у наочних зображеннях способом перерізів розглянемо послідовність графічних операцій на прикладі симетричної деталі простої форми і визначимо етапи побудови. Деталь (рис. 8.5.2) обмежена конічною і призматичною поверхнями з циліндричним наскрізним отвором. За поданими видами з фронтальним розрізом уявляється форма перерізів координатними площинами xOz та yOz (а). На ізометричних осях координат будуються перерізи фронтальною і профільною площинами (б). Далі до фігур перерізів додаються точки центрів зовнішніх та внутрішніх кіл (в). Виконується зображення частин еліпсів (г) і будується зображення контурів усіх елементів деталі за січними площинами (д). Побудова завершується видаленням ліній побудови, наведенням контуру деталі, штрихуванням перерізів. Для побудови деталі (рис. 8.5.2) обрано три стадії, незручним є те, що вона має досить складні форми, для зображення яких в аксонометрії необхідно застосовувати значну кількість допоміжних ліній.

На декількох прикладах форм деталей, поданих на видах з розрізами, аналізується процес побудови аксонометричного зображення з розрізом. На рис. 8.5.3, а зображена корпусна плоскогранна деталь трьома видами та фронтальним і профільним розрізами. Якщо у попередніх прикладах відразу зображувалися перерізи в аксонометрії без побудови зображення всієї форми деталі, то у наведеному прикладі на першій стадії за габаритами будується каркасна форма деталі, а на наступних – добудовуються циліндричні елементи та фігури перерізів, які наводяться суцільною основною лінією. Послідовність побудови розрізу така ж, як у попередніх прикладах.

Більш детально побудована аксонометрія складної деталі на рисунку 8.5.4. Деталь несиметричних форм відносно осі х зображена трьома видами та фронтальним і профільним розрізами (а). Графічні операції послідовності побудови розрізу поділені на 4 етапи, аналогічні за змістом, зображенням, наведеним на рисунку 8.5.1.

На заштрихованих перерізах (б) наносяться осі та центри елементів циліндричних форм. Далі викреслюються частини еліпсів, які залишаються при зображенні розрізів (в). На етапі г добудовується зображення всієї деталі, елементи якої знаходяться за січними площинами. Кінцевий етап (д) – видалення допоміжних ліній.
Більш складні форми має деталь на рисунку 8.5.5, яка зображена двома видами. Деталь обмежена криволінійними внутрішніми і зовнішніми поверхнями. Наведений графічний порядок побудови можна рекомендувати за наявності навиків уявлення загальних форм деталі та отриманих фігур перерізів. На другому етапі (в) суміщується побудова зображень елементів деталі зі всіма допоміжними лініями та часткове їх наведення.

Вказані способи побудови розрізу в аксонометрії не можна вважати єдино можливими, оскільки на практиці, виконуючи кресленики необхідно шукати більш прості, швидкі та наочні прийоми. Тому, на аксонометричному зображенні розрізу, раціонально одну частину деталі будувати одним способом, а другу – іншим.
Так, на рисунку 8.5.6, зображена симетрична відносно осі y деталь призматичних форм з циліндричними отворами та ребрами жорсткості. Послідовність побудови розрізу в аксонометрії така ж, як на рисунку 8.5.5 з першого способу, але на етапі д на наведеному повному зображенні деталі тонкими лініями виділені та заштриховані перерізи.

