Профільний розріз виконується площиною, яка паралельна до профільної площини проекцій. Він зображується на виді зліва. Якщо такий розріз виконується поперечною площиною, яка збігається з профільною площиною симетрії, то він не позначається на видах (рис. 3.3.1).
Приклад виконання профільного розрізу наведено на рис. 3.3.2. Деталь “опора” розтинається площиною Р, яка збігається з профільною площиною симетрії. На виді зліва зображується отриманий розріз, на якому стає видимим ступінчастий циліндричний отвір і наскрізний призматичний виріз у основі деталі.
Розглянемо виконання профільного розрізу на прикладі деталі циліндричних форм. На рисунку. 3.3.3 наданий вертикальний циліндр 1 з глухим циліндричним отвором, розташований на основі 3. Деталь має циліндричний патрубок 2.
Січна площина А паралельна до профільної площини проекцій і розташована на рівні вертикальної площини симетрії (рис. 3.3.3, а). Площина А (прозора пластина) розтинає стінки циліндрів і основу деталі.
На зображенні показана лінія перерізу елементів деталі січною площиною А. Ліва половина деталі віддаляється від глядача, а на правій демонструється заштрихована фігура перерізу і елементи, що знаходяться за площиною розтину. На рис. 3.3.4 профільний розріз зображений на виді зліва.
Форма деталі “опора” (рис. 3.3.5) достатньо повно зображується на фронтальному розрізі площиною А-А, яка збігається з осьовою площиною. Якщо деталь має несиметричні форми поверхні відносно фронтальної площини симетрії, тоді профільний розріз позначається розімкненою лінією, написом літерами, наприклад Б-Б і наносяться стрілки напряму погляду [1].
На рис. 3.3.6 трьома проекціями представлена деталь асиметричної форми, плоскогранної конструкції. Деталь має порожнину і прилив з циліндричним отвором на всю висоту. Більш раціональним розрізом є профільний А-А. Січна площина позначена штрихами, а розріз написом “А-А”.
Деталь, що на рисунку 3.3.7, містить несиметричні форми. Зручно для уявлення її внутрішньої конструкції виконати профільний розріз А-А, вказавши місце розташування січної площини.
Зображена на рисунку 3.3.8 деталь має симетричну форму відносно профільної площини симетрії. Її розріз виконується площиною, яка збігається з площиною симетрії. Форма і розміри порожнинного циліндра представлено на виді зліва.
Зображення деталі на рисунку 3.3.9 наведено з повним профільним розрізом площиною, яка збігається з профільною площиною симетрії. Це дозволяє уявити розташування пазів у основі, розміри ребер жорсткості і ступінчастого напівциліндра. Основа деталі має плоскогранну форму з отворами і двома вушками, що виявляються при профільному розрізі.
Для кришки симетричних форм (рис. 3.3.10) виконано профільний розріз, для з’ясування розмірів глухих отворів.
На рисунку 3.3.11 наведені зображення деталі, що являють собою горизонтальний, профільний та фронтальний розрізи. Дані розрізи розміщені на місці відповідних видів (зверху, зліва та спереду), що передбачено ГОСТ 2.305-2008.
Питання для контролю знань
1. Яким чином утворюється профільний розріз деталі?
2. У якому випадку профільний розріз не містить умовних позначень?
3. Де на зображенні розташовується профільний розріз?
4. Як позначається профільний розріз, якщо січна площина не
    збігається з відповідною площиною симетрії деталі?5. Як на профільному розрізі штрихують фігуру перерізу?