3. ПРОСТІ РОЗРІЗИ


3.1 Фронтальний розріз

Розглянемо процес отримання зображення фронтального розрізу на прикладі простої деталі плоскогранних форм, що містить вирізи і наскрізний отвір (рис. 3.1.1).

Фронтальний розріз виконується вертикальною площиною А, яка перпендикулярна до горизонтальної і паралельна до фронтальної площини проекцій.

1.png

На проекційному кресленику (рис. 3.1.2, а) лінії невидимого контуру зображені штриховими. На розрізі лінії, які на проекціях були штриховими, наведено суцільними основними (рис. 3.1.2, б), зображено фігуру перерізу січною площиною і елементи, що знаходяться за січною площиною. Розріз симетричної деталі не позначається.

1.png

В наочному зображенні комбінованої несиметричної відносно фронтальної площини симетрії деталі (рис. 3.1.3) січна площина Б перпендикулярна до горизонтальної та профільної площин проекцій перерізає деталь вздовж осі. Після розтину деталь умовно розпадається на дві частини (рис. 3.1.3, а). Одна з них, що розташована перед січною площиною, уявно відділяється від деталі, а на залишеній частині деталі (рис. 3.1.3, б), що розташована за січною площиною, штрихується фігура перерізу і стають видимими бічні циліндричні вирізи, гранний отвір на основі та наскрізні отвори на стінках деталі.

1.png
1.png

На рисунку 3.1.4 деталь плоскогранних форм зображена у плановій ізометрії і розсічена площиною А, яка збігається з поздовжньою площиною симетрії. В ізометрії заштрихована фігура перерізу. На головному виді (рис. 3.1.4, б) зображується вертикальний наскрізний циліндричний отвір, а також прямокутної форми вирізи 1 і 2.

Більш складної асиметричної форми деталь зображена з фронтальним розрізом, який розташований на головному виді (рис. 3.1.5, а). За січною площиною розташовані дві провушини. В такому випадку січна площина (рис. 3.1.5, а) позначається розімкненою лінією із стрілками і написом літерами А-А, в свою чергу на головному виді над розрізом виконується напис «А-А».

В ізометричній проекції (рис. 3.1.5, б) січна площина збігається з поздовжньою осьовою площиною деталі. В січній площині знаходяться стінки взаємно перпендикулярних циліндрів однакового діаметра, розташованих на прямокутній основі з наскрізним отвором. Частина деталі (рис.3.1.5, б), що розташована перед січною площиною, умовно від’єднана за напрямом до глядача.

1.png

На рис. 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9 наведені приклади утворення фронтальних розрізів у наочному зображенні для деталей більш складних корпусних форм.

Зображення виконані в аксонометричних проекціях. Частини деталей, що розташовані перед січною площиною, тобто між спостерігачем і січною площиною при розрізі віддаляються, а на січній площині і за нею зображуються елементи деталей, взаємне розташування циліндричних наскрізних отворів, стінок, вікон, вирізів, виступів, фланців та ін.

1.png
1.png

Приклад фронтального розрізу корпусної деталі загальномашинобудівного призначення з аналізом розрізу елементів поданий на рисунку 3.1.10. Наочне зображення корпуса (рис. 3.1.10, а) надано з повним фронтальним розрізом площиною, яка збігається з поздовжньою площиною симетрії деталі, зовнішня і внутрішня поверхні уявляють собою циліндричні форми. Вертикальні глухі циліндри 1 і 2 різної висоти і різних діаметрів розташовані на одній осі і розміщені на фланці 4 прямокутних форм. Горизонтальні циліндри 3, 3 перетинають головний циліндр 1 і є наскрізними. До розрізу потрапляють усі перелічені елементи деталі. Саме на розрізі визначається взаємне розташування і розміри стінок циліндрів, розміри фланцевої основи. Плоска фігура перерізу заштрихована [13].

1.png

Далі наведено приклади робочих креслеників, що містять фронтальні розрізи реальних машинобудівних деталей з нанесеними розмірами та написами.

На зображенні деталі „гільза” (рис. 3.1.11), представленому поздовжнім простим розрізом, нанесено розміри осьового ступінчатого наскрізного отвору, фасок, галтелей, а також різевого елемента.

1.png

Для характеристики форми та розмірів елементів деталі, зображеної на рисунку 3.1.12 виконано повний фронтальний розріз, на якому відображено товщину стінок циліндра, перегородки фланців, кріпильні отвори, а також для зменшення кількості графічних операцій використано прийом спрощення щодо побудови різевих отворів розміром М6 в кількості 6 отворів, розміщених по колу Ø95±0,2 мм.

1.png

Ступінчаста кришка складної криволінійної форми (рис. 3.1.13) зображена на виді зверху та на повному фронтальному розрізі А-А, площина якого проходить через вісь деталі.

1.png

На зображенні кутника (рис. 3.1.14) з повним фронтальним простим розрізом представлено внутрішню і зовнішню конструкції деталі, взаємний перетин циліндричних отворів з різзю, зовнішні та внутрішні розміри якої нанесено в розрізі.

1.png

Наступна деталь – кришка, (рис. 3.1.15) має більш складну конструктивну форму, містить елементи із зовнішньою і внутрішньою різзю. На повному фронтальному розрізі зображено форму осьового отвору і двох глухих різевих отворів розміром М12.

1.png

Використання розрізів та певних спрощень, дозволяє зменшувати кількість зображень (проекцій) деталей під час розробки робочих креслеників, завдяки чому відбувається економія робочого часу інженера.





Питання для контролю знань


1. Який розріз називається фронтальним?

2. Чи позначається фронтальний розріз симетричних деталей?

3. У якому випадку фронтальний розріз позначається слідом січної
    площини і містить напис літерами?

4. Де на зображенні деталі розташовується фронтальний розріз?

5. Чи впливає фронтальний розріз на інші види деталі?

1.png
1.png
© Величко В.Л., 2022