Графічне позначення матеріалів на розрізах та виді – штриховка, що виконується тонкими суцільними лініями. Форма штриховки відповідно до ГОСТ 2.306-68 надає уявлення про матеріал, з якого виконано деталь. Графічні позначення матеріалів на розрізах та перерізах наведені у таблиці 2.2

Похилі паралельні лінії штриховки слід проводити під кутом 45º до ліній контуру зображення (рис. 2.3.1) або до його осі (рис. 2.3.2) чи до ліній рамки кресленика (рис. 2.3.4)


Якщо лінії штриховки, що побудовані під кутом 45º до ліній рамки кресленика, співпадають з лініями контуру або з осьовими лініями, штрихування слід виконувати під кутами 30º або 60º (рис. 2.3.5, 2.3.6). Лінії штрихування наносять з нахилом в одну і ту ж сторону на всіх розрізах, що стосуються однієї деталі, незалежно від кількості аркушів, на яких ці розрізи розміщені.
Відстань між паралельними лініями штриховки (частота) становить від 1 до 10 мм, повинна бути однаковою для всіх виконуваних у одному масштабі розрізів даної деталі і вибирається залежно від площі розрізу та потреби відокремлення суміжних деталей на розрізі.

Вузькі та довгі розрізи (штампованих, вальцьованих та ін. подібних деталей) ширина яких на кресленику від 2 до 4 мм, рекомендовано штрихувати лише на кінцях і біля контурів отворів, а решту розрізу – невеликими ділянками в кількох місцях (рис. 2.3.7, 2.3.8). В такому випадку лінії штрихування скла (рис. 2.3.9) наносять з нахилом 15 – 20º до ліній більшої сторони контуру деталі. Під час штрихування в клітинку для суміжних деталей відстань між лініями штриховки повинна бути різною.

Вузькі площі розрізів, ширина яких на кресленику менша 2 мм, показують зачорненими з просвітами не менше 0,8 мм між суміжними деталями (рис. 2.3.10, 2.3.11)

Для суміжних деталей необхідно вибирати нахил штриховки в різних напрямах (зустрічна штриховка) (рис. 2.3.12, 2.3.13).
В суміжних деталях зі штриховкою в одному напрямі та під однаковим кутом слід змінювати відстань між лініями штриховки (рис. 2.3.12) або зміщувати такі лінії одна відносно одної, не змінюючи кута нахилу (рис. 2.3.13).

За наявності великих площ розрізів та перерізів, а також під час виконання зображень профілю ґрунту наносять позначення штриховки лише біля контуру розрізу у вигляді вузької плоскої смуги рівномірної ширини (рис. 2.3.14)

1. Для чого виконують розрізи?
2. У чому полягає відмінність між розрізами і перерізами?
3. Які розрізи називають простими?
4. Який розріз називають поздовжнім (поперечним)?
5. Як і в якому випадку позначаються прості розрізи?
6. Яким чином позначають матеріали у розрізах?
7. Під яким кутом проводять лінії штриховки?
8. Яким чином виконують штрихування, якщо контури деталі
    співпадають з лініями штриховки?
9. Як штрихують три суміжні деталі у розрізі?
10. Як штрихують вузькі площі розрізів або перерізів?