4.2 Ламаний розріз

Ламаний розріз деталі отримується січними площинами, що взаємно перетинаються, але не перпендикулярні між собою .

В наочному зображенні деталі для розрізу застосовані дві площини: одна – вертикальна площина B, інша – похила площина A. У розрізі зображуються наскрізні циліндричні отвори і виріз (рис. 4.2.1, а) .

FATAL ERROR

Особливістю виконання цього розрізу є суміщення похилої січної площини з іншою, яка займає паралельне положення до фронтальної площини проекцій. Тоді дві фігури перерізу суміщають з площиною кресленика. Напрям обертання січної площини не завжди збігається з напрямом погляду.

Якщо суміщені площини паралельні одній з основних площин проекції, тоді ламаний розріз допускається розміщувати на місці відповідного виду і позначити його літерами А-А (рис. 4.2.1, б) січні площини позначаються штрихами, стрілками і літерами.

Існує багато деталей, на поверхнях яких мають місце елементи (1), що відхилені від фронтальної площини проекцій, як на рисунку 4.2.2.

Для з’ясування внутрішніх елементів подібних деталей виконується ламаний розріз А-А, розміщений на виді спереду. Умовно похила площина повертається навколо лінії перетину січних площин до суміщення з вертикальною площиною. Повернуті елементи, зображено штрихпунктирною лінією на виді зверху. Розріз А-А зображений на головному виді.

FATAL ERROR

Розглянемо процес виконання зображення профільного ламаного розрізу деталі, що зображена на рисунку 4.2.3. Деталь має відхилений від вертикальної осі елемент з проріззю (вилкою). Суміщенням елемента 1 з вертикальною площиною на головному виді надається можливість з’ясувати усі елементи деталі [1].

FATAL ERROR

Січні площини ламаного розрізу обираються відповідно до конструкції деталі. Далі наведено приклади вибору січних площин на зображеннях розрізів окремих деталей.

На рисунку 4.2.4 виконано ламаний розріз А-А зображений на головному виді. В розрізі зображуються наскрізні циліндричні отвори і опорна стінка між циліндрами.

FATAL ERROR

На рисунку 4.2.5 надана циліндричної деталь форми з квадратним і круглим фланцями та двома патрубками. Ламаним розрізом А-А зображуються стінки циліндрів, розміри фланців і патрубків на головному виді. Січні площини позначені на виді зліва.

FATAL ERROR

На рисунку 4.2.6 ламаний розріз розміщується на головному виді. Січні площини розташовані на осях бобишок з отворами, одна з них зображена під кутом до фронтальної площини проекції. Січна площина суміщується з фронтальною площиною симетрії. Розріз позначений літерами “А-А”.

FATAL ERROR

Конструктивні елементи деталі (рис. 4.2.7) розташовані таким чином, що для їх уяви раціональним є комбінований розріз: ступінчастий двома площинами і ламаний площиною, що проходить через елемент 1. Розріз суміщується з головним видом деталі.

FATAL ERROR

Деталь циліндричних форм з прорізами, отворами на бічній поверхні, отвором в днищі зображена з ламаним розрізом Б-Б на головному виді, на якому визначаються розміри стінок, бобишка з отвором (рис 4.2.8).

FATAL ERROR

Головний вид деталі (рис. 4.2.9) зображений з ламаним розрізом А-А, січні площини якого обрані на виді зліва. В січну відхилену від вертикалі площину потрапляють пази на поверхні деталі, параметри яких нанесені на розрізі, суміщеному з головним видом.

FATAL ERROR

Деталь (рис. 4.2.10) має циліндричну форму з двома важелями, один з яких нахилений під кутом до циліндричної частини деталі. Доцільним є застосування ламаного розрізу А-А. На фронтальній площині визначається, що плече лівого важеля є горизонтальним, а правого має нахил. Правий важіль розташований опорою нижче основи центрального циліндра. Конструктивні форми всієї деталі визначені за розрізом і видом зверху.

FATAL ERROR




Питання для контролю знань


1. В яких випадках ламаний розріз рекомендується розміщувати на
    місці відповідного виду?

2. Яка основна умовність передбачена стандартом при зображенні
    ламаного розрізу?

3. Як розташовані одна до одної січні площини ламаного розрізу?

4. Як позначається ламаний розріз?

5. Для зображення яких деталей необхідним є ламаний розріз?




FATAL ERROR
© Величко В.Л., 2022