3.2 Горизонтальний розріз

Горизонтальний розріз виконується січною площиною А, яка паралельна до горизонтальної площини проекцій (рис. 3.2.1) і зображується на виді зверху.

1.png
1.png

Процес побудови горизонтального розрізу для деталі симетричних форм відносно горизонтальної осьової площини розглядається на рисунку 3.2.2, а, де у плановій ізометрії зображена деталь нескладних симетричних зовнішніх і внутрішніх форм відносно поздовжньої і горизонтальної площин симетрії.

У січній площині розташовані стінки прямокутної форми і стінки горизонтального порожнього циліндра деталі. Над площиною А частина деталі умовно віддалена, а під наочним зображенням в проекційному зв’язку побудований план (горизонтальна проекція) деталі з розрізом, на якому зображена фігура перерізу (заштриховано) і елементи деталі, що розміщені за січною площиною.

На рис. 3.2.2, б деталь зображена з горизонтальним розрізом на виді зверху і фронтальним – на головному виді. Розріз на кресленику не позначається.

1.png

Приклад. На рисунку 3.2.3 розглядається графічний процес отримання горизонтального розрізу деталі, яка наочно зображена (рис. 3.2.3, а) і розташована відносно площин проекцій. Рівень січної площини на кресленику рис. 3.2.3, б позначений штрихами і стрілками за напрямом вниз та літерами А, А на головному виді, а також написом „А-А” над видом зверху. Фігуру розрізу заштриховано.

Деталь комбінованих призматичних і циліндричних зовнішніх і внутрішніх форм має горизонтальний отвір 1, вертикальний наскрізний отвір 2 прямокутних форм і вертикальний наскрізний отвір 3. Горизонтальна січна площина А розташована на рівні осі горизонтального циліндра рис. 3.2.3, б. В наочному зображені верхня частина деталі знята. В січній площині розташовані стінки деталі і зображені елементи деталі, що розташовані під площиною А. На площині П1 побудована проекція деталі з розрізом.

1.png
1.png

Приклад розрізу в аксонометрії корпусної деталі з плоскою установчою поверхнею з непаралельними до установчої поверхні базовими наскрізними отворами зображений на рисунку 3.2.4

Корпус має циліндричну, конічну і призматичну форму поверхні з взаємно перпендикулярними горизонтальними наскрізними отворами. Зображення деталі надано з повним горизонтальним розрізом для уяви форми і розмірів стінок усіх елементів корпуса, розмірів отворів та інших елементів.

1.png

Деталь має симетричні форми відносно горизонтальної осьової площини. Фронтальна проекція деталі умовно зображується не розітнутою. Побудований горизонтальний розріз на рис. 3.2.4, б не позначається. На горизонтальній проекції в розрізі зображується ступінчастий циліндричний отвір у поздовжній площині симетрії і поперечний наскрізний отвір, які переходять у призматичну порожнину.

Деталь «опора» (рис. 3.2.5) зображена в ізометрії (рис. 3.2.5, а) з горизонтальним розрізом січної площиною, яка розташована на рівні осьової площини горизонтальних циліндрів. Частина деталі, яка знаходиться над січної площиною А, умовно видаляється, а розріз складається з фігури перерізу і зображення тих елементів деталі, що розташовані під січної площиною.

До розрізу потрапляють стінки циліндрів різних діаметрів і ребра жорсткості. Січна площина позначена на головному виді штрихами, стрілками і літерами А, А. Розріз позначений на виді зверху літерами «А-А» (рис. 3.2.5, б).

На рис. 3.2.6 наведено приклад горизонтального розрізу в наочному зображенні і на видах. Деталь обрано більш складних форм типу «корпус» із несиметричними елементами поверхні відносно горизонтальної площини симетрії. В наочному зображенні (рис. 3.2.6, а) верхня частина деталі при умовному розтині переміщена вгору і з’являється можливість уявлення внутрішніх форм деталі.

На видах (рис. 3.2.6, б) розріз на рисунках позначений написом «А–А», а також вказаний рівень січної площини штрихами і напрям погляду стрілками.

1.png
1.png
1.png

На рисунку 3.2.7 наведено приклад горизонтального розрізу в наочному зображенні і на видах деталі складної конструкції типу „корпус”, що містить несиметричні, відносно горизонтальної площини, елементи поверхні.

У наочному зображенні деталі (рис. 3.2.7, а) розтин виконано на рівні осей горизонтальних циліндрів. Верхню частину циліндрів умовно піднято вгору для демонстрування товщини стінок та ребер жорсткості. На головному виді деталі рівень розрізу позначено згідно вимог розімкненою потовщеною лінією, стрілками та літерами А, А, в свою чергу на виді зверху площину розрізу заштриховано та нанесено буквене позначення „А-А”.

1.png

На рисунку 3.2.8 виконано раціональний розріз деталі площиною А-А з рівнем на осі горизонтального циліндра та двох вух. На розрізі зображено прямокутну основу із встановлювальними отворами, заштриховано стінки циліндра та показано товщину вух.

1.png

Корпусна деталь, зображена на рисунку, являє собою пустотілий циліндр з призматичним прорізом у нижній частині та двома однаковими фланцями. Раціональним зображенням деталі є два види з повним горизонтальним розрізом А-А, виконаним на рівні осі циліндра на головному виді. У наочному зображенні (рис. 3.2.9, а) верхня частина деталі переміщена вгору і у розрізі видно стінки циліндра та фланців з отворами.

1.png

На рисунках 3.2.10, 3.2.11 наведено приклади зображення горизонтального розрізу машинобудівних деталей площинами, що розташовані на рівні осей симетрії.

Деталь симетричної форми відносно поздовжньої осі зображена з повним горизонтальним розрізом без позначення рівня площини розтину та нанесення її назви (рис. 3.2.10). Втулка циліндричної форми з патрубком (рис. 3.2.12) зображена з повним горизонтальним розрізом площиною, що проходить через вісь патрубка на рівні площини симетрії деталі.

1.png

Фланцева корпусна деталь (рис. 3.2.12) несиметричних форм зображена основними видами з розрізами. На горизонтальному розрізі А-А наведено розміри і розташування приливу, на осі отвору якого проведена січна площина.

1.png




Питання для контролю знань


1. Який розріз називається горизонтальним?

2. У якому випадку горизонтальний розріз деталі містить вказівки
   слідів січних площин і написи літерами?

3. Що позначає стрілка у початкового і кінцевого штрихів лінії
    перерізів?

4. Де на зображенні розташовується горизонтальний розріз?

5. Коли на зображенні горизонтальний розріз не відмічається
    умовними знаками?




1.png
1.png
© Величко В.Л., 2022