Під час виконання технічних зображень предметів – деталей, приладів та пристроїв – на етапі їх конструювання, трьох основних площин проекцій часто виявляється недостатньо, тому застосовують певні правила та умовності, які дозволяють суттєво знизити трудомісткість виконання зображень, зменшити витратні матеріали на їх оформлення за умови збереження наочності та однозначного трактування.
Внутрішню будову пустотілих деталей з отворами та заглибленнями, на видах зображають за допомогою штрихових ліній. Для деталей складних конструкцій велика кількість штрихових ліній, що позначають невидимі контури, ускладнює читання та розуміння кресленика і часто викликає неточне уявлення про форму об’єкта.
Деталь на рис. 1.1 має нескладну форму і містить малу кількість конструктивних елементів, а отже штрихові лінії невидимого контуру трактуються однозначно.
Деталі на рис. 1.2, 1.3 містять багато штрихових ліній, що ускладнює розуміння їх форми та конструкції.
Складність і різноманітність форм поверхонь деталей з великою кількістю отворів, їх взаємними перетинами, уступами, пазами, прорізами та ін. заважають читанню креслеників деталей з метою визначення їх призначення, конструювання, моделювання, ремонту та ін. потребують введення певних умовностей до теорії та практики виконання раціональних зображень. Правила зображення предметів на креслениках усіх галузей промисловості та будівництва викладені у стандартах ЄСКД.
Серед таких умовностей можна виділити переріз та розріз, правила виконання яких регламентовані ГОСТом 2.305-2008 „Изображения – виды, разрезы, сечения” [8].
1.1 Переріз
Переріз – зображення фігури, що отримана внаслідок умовного розтину предмета однією або кількома площинами. На перерізі зображується лише те, що знаходиться безпосередньо у січній площині (рис. 1.1.1).