8.4 Приклади розрізів деталей у аксонометрії зі світлотіньовими поверхнями

Об’ємні зображення деталей зі світлотіньовими поверхнями вважаються більш наочними. Тіні на внутрішніх поверхнях деталей, які зображені в розрізі, покращують сприйняття конструктивних форм та їх призначення. Розрізи в аксонометрії однієї і тієї ж деталі можуть обиратися доцільно. Це можна прослідкувати на прикладі корпусної деталі, зображеної на рисунку 8.4.1 у прямокутній диметрії. Деталь симетрична відносно повздовжньої та поперечної осей. На зображенні 8.4.1, а розріз виконаний осьовими площинами xOz та yOz. Права передня частина деталі видалена для визначення розмірів горизонтального пустотілого циліндра, а також форми порожнини.

На зображенні 8.4.1, б розріз деталі виконаний осьовими площинами xOy та xOz. Цей варіант зображення не дозволяє визначити форму порожнини корпуса, проте відображає розташування внутрішніх циліндрів.

Зображення 8.4.1, в повторює варіант 8.4.1, а, але диметрія побудована на осях x та y у іншому напрямі та за іншого ракурсу. У розрізі зображена ліва передня частина деталі.


ERROR IMAGE

Корпусна деталь (рис. 8.4.2) зображена в косокутній диметрії. Головний, фронтально розташований циліндр має наскрізний отвір. На призматичній основі розташований наскрізний циліндричний отвір, який за рахунок напряму штрихів тіней чітко уявляється. У товщі опорної стінки – ребра жорсткості – розташований профільно проеціюючий наскрізний отвір. Перелічені елементи деталі потрапляють у перерізи координатними площинами xOz та yOz. Більш спрощеною технікою відтінення зображені корпуси на рисунках 8.4.3, 8.4.4, на яких в розрізі зображені стінки фланця, ребра жорсткості, стінки циліндрів. На рисунку 8.4.3 відтінено дно корпуса.

ERROR IMAGE


ERROR IMAGE

Більш раціональним за наочністю можна вважати зображення корпуса, виконаного в косокутній диметрії (рис. 8.4.5). Деталь має циліндричні форми з горизонтальним і фронтальним патрубками. У розріз потрапляють стінки переднього патрубка та стінки порожнини. Відтінення паралельними штрихами горизонтальних внутрішніх циліндрів та деяких зовнішніх поверхонь виконано спрощеним способом.

Розрізи деталей (рис. 8.4.6-8.4.8) на світлотіньо-вих наочних зображеннях сприяють швидшому з’ясуванню як форми елементів, так і співвідношення розмірів та їх розташування.

Корпусна деталь (рис. 8.4.6) симетричних форм зображена в ізометрії з розрізом фронтальною і профільною осьовими площинами. У розрізі зображено центральний наскрізний отвір, глибина квадратної западини у верхній основі циліндра, товщина стінок деталі та ребро жорсткості. Напрям штрихів відтінення та щільність їх розташування підкреслюють форму деталі.

Зображений у прямокутній диметрії кронштейн з розрізом вертикальними осьовими площинами лише більшого циліндра (рис. 8.4.7) сприяє уявленню наскрізного вертикального отвору і профільного проекціюючого різьбового отвору в розміщеного у бобишці циліндра.

Втулка (рис. 8.4.8) зображена в ізометрії з ракурсом осі і в напрямі осі координат х. Деталь має зовнішні форми у вигляді циліндрів, на яких зображена зовнішня різьба. Внутрішній наскрізний отвір також є різьбовим. На поверхні цієї деталі оброблена шестигранна призма з фаскою. За розрізом деталі і відтіненням її поверхонь з’ясовується як загальна конструкція деталі, так і окремі її елементи: фаски, буртик, проточка, різьба, розміри стінок.

ERROR IMAGE

На рисунках 8.4.9, 8.4.10 розрізи деталей виконані вертикальними площинами. Деталь (рис. 8.4.9) зображена в косокутній диметрії. У розріз потрапляють основа і стінки одного вуха. Розріз збільшує наочність уявлення форми деталі, заглиблення і його елементів [22].

Деталь (рис. 8.4.10) за формою обмежена криволінійними поверхнями з циліндричними наскрізними отворами і наскрізним горизонтальним отвором. Відтінення дозволяє без помилок уявити форму деталі.

ERROR IMAGE

© Величко В.Л., 2022