ГЛОСАРІЙ


Аксонометричний масштаб - одиниця виміру координат точок в аксонометричній системі координат.

Аксонометрія - наочне зображення об'єкта, що отримується паралельним проекціюванням його на одну площину проекцій разом з осями прямокутних координат, до яких цей об'єкт віднесений.

Алгоритм - послідовність вирішення завдань.

Апроксимація - приблизна заміна одного геометричного образу іншим з допустимою точністю.

База - поверхня, лінія або точка, відносно якої вказують розміри деталі або розташування інших поверхонь в складальної одиниці. Залежно від вибору бази розміри наносять ланцюговим, координатним або комбінованим способом.

Бобишка - низький конічний або циліндричний прилив на литий або штампованої деталі в місці установки кріпильного болта. Бобишка спрощує механічну обробку опорної поверхні під гайку або шайбу.

Болт - кріпильна деталь для роз'ємного різевого з'єднання у вигляді циліндричного стрижня, з головкою на одному кінці і метричною зовнішньою різзю на протилежному кінці. На голівці є фаска, яка згладжує гострі кромки головки болта і полегшує захоплення гайковим ключем у процесі складання.

Буртик - кільцевий виступ на циліндричній поверхні деталей - елемент валів, осей, втулок і ін.

Важіль - пластина або стрижень з отвором для осі обертання з двома або більше точками прикладання сил. Важелі застосовуються для передачі руху і зусиль між окремими ланками багатьох механізмів: в коробках передач, в механізмах включення і виключення зчеплення автомобілів.

Вал - деталь, форма якої утворена циліндричними поверхнями, і призначена для передачі крутного моменту від однієї деталі до іншої.

Вершина - характерна точка перетину ліній.

Вилка - деталь, для якої характерна наявність П- і У-подібного елемента з однієї або двох сторін. Часто цей елемент має два співвісних отвори (вушка). Призначається для шарнірного з'єднання з іншими деталями і передачі їм обертального або поступального руху.

Виріб - предмет, що складається з однієї з однієї або декількох деталей, підлягає виготовлення на підприємстві. Встановлено такі види виробів: деталі, складальні одиниці, комплекси, комплекти.

Вкладиш - змінна деталь підшипника ковзання, на яку спирається вал. Вкладиші підшипників являють собою коротку втулку, що складається з двох половин, що часто мають буртики для запобігання від осьового зсуву та інші конструктивні елементи: канавки, отвори для змащення, фаски. Призначення вкладиша - зменшення втрат потужності на тертя, що виникає між поверхнями сполучених деталей.

Вид - зображення видимої частини поверхні предмета.

Втулка - деталь типу тіла обертання з осьовим отвором для спряженої деталі. Призначення втулки різноманітне: напрямна втулка забезпечує точне взаємне розташування деталей, що переміщаються одна відносно одної; втулка розпору утримує деталі на валу на певній відстані одну від одної; змащувальна втулка подає мастило на поверхні, що труться і ін. Втулки залежно від призначення бувають гладкими, ступінчастими, з буртиками, різзю, шліцами і т.п.

Гайка - кріпильна деталь з різьбою, що використовується у болтових і шпилькових з'єднаннях. За формою гайки виконують шестигранними, круглими, корончатими та ін. Характерним параметром шестигранних гайок є розмір «під ключ». Приклад умовного позначення гайки: Гайка М20 ГОСТ 5915-70, що означає гайка шестигранна з метричною різьбою (М), великим кроком, номінальним діаметром різі 20 мм.

Гайковий ключ - інструмент для загвинчування і відгвинчування гайок, болтів, гвинтів з шестигранними головками. Розрізняють ключі звичайні (односторонні і двосторонні), розвідні зі регульованим зівом, накидні, торцеві та ін.

Галтель - скруглення зовнішніх і внутрішніх кутів на деталях машин. Широко застосовують для полегшення виготовлення деталей литвом, штампуванням, куванням.

Гвинт - кріпильна деталь для роз'ємного різевого з'єднання у вигляді циліндричного стрижня, з головкою на одному кінці і метричною зовнішньою різзю на протилежному кінці. Розрізняють гвинти з циліндричною головкою, напівкруглою головкою, напівпотайною і потайною головками. На головках гвинтів виконаний шліц під викрутку.

Гвинтові поверхні - клас поверхонь, утворених рухом прямолінійної твірної, що перетинає направляючу - кручену лінію.

Глибиномір - вимірювальний інструмент для вимірювання глибини глухого отвору, висоти буртика і т.п. Зазвичай глибиноміром забезпечується штангенциркуль.

Гніздо - глухий отвір, у який вставляється або загвинчується яка-небудь деталь.

Головний вид - зображення предмета на фронтальній площині проекцій, що дає найбільш повне уявлення про форму та розміри предмета.

Горизонталь - пряма, паралельна до горизонтальної площини проекцій.

Горизонтальна площина рівня - площина, паралельна до горизонтальної площини проекцій.

Горизонтальна проекція - зображення предмета на горизонтальній площині (вид зверху).

Горизонтально проеціююча площина - площина, перпендикулярна до горизонтальної площини проекцій.

Горизонтально проеціююча пряма - пряма, перпендикулярна до горизонтальної площини проекцій.

Деталь - виріб, що виготовляється з однорідного за найменуванням і маркою матеріалу, без застосування складальних операцій, наприклад: валик з одного шматка металу, литий корпус; друкована плата; маховичок із пластмаси (без арматури).

Деталювання - процес розробки і виконання робочих креслеників або ескізів деталей за складальним креслеником виробу.

Диметрія - аксонометрія з двома рівними показниками спотворення.

Додатковий вигляд - зображення предмета на додатковій площині, що не паралельна до жодної з основних площин проекцій (фронтальної, горизонтальної, профільної).

Деталювання - процес розробки і виконання робочих креслеників або ескізів деталей за складальним креслеником виробу.

Екватор поверхні обертання - паралель з максимальним радіусом.

Еліпс - проекція кола в аксонометрії

Ескіз - кресленик деталі, виконаний акуратно "від руки" без застосування креслярських інструментів, у окомірному масштабі, з дотриманням пропорцій між елементами деталі, з необхідною кількістю видів, розрізів, перерізів, винесених елементів і т.п., з нанесенням розмірів. За змістом ескіз нічим не відрізняється від кресленика і виконується за всіма правилами ЄСКД, тому його не можна приймати за чернетку.

ЄСКД - єдина система конструкторської документації, включає комплекс стандартів, які встановлюють єдині правила виконання та оформлення креслеників і текстових матеріалів, порядок їх обліку та зберігання у всіх галузях промисловості, будівництва, транспорту.

Зазор - різниця між розмірами отвору (деталі, що охоплює) і валом (деталі, що охоплюється). Зазор характерний для рухомих деталей, що з'єднуються.

Заплечик - деталь, насаджена на вал, що утримує його від зсуву в осьовому напрямку.

Зенкування - висвердлювання циліндричного, конічного або фасонного поглиблення біля вхідних частини отвору деталі за допомогою інструменту зенкер. У поглиблення розміщують потайну головку гвинта або болта.

Ізометрія - аксонометрія з трьома рівними показниками спотворення.

Каркас - набір ліній, за допомогою яких задається поверхня.

Кільце - поверхня, утворена обертанням окружності навколо осі, що лежить поза колом, але в його площині, відноситься до поверхонь обертання.

Комплексний кресленик - графічний документ, що складається з пов'язаних між собою фронтальної і горизонтальної проекцій.

Конічна поверхня обертання - поверхня, утворена обертанням навколо осі прямої, що перетинає її, відноситься до поверхонь обертання.

Конкуруючі точки - точки, проекції яких збігаються на одній з площин проекцій.

Корпус - деталь, що є основою приладів, машин та інших пристроїв. У ній монтуються інші деталі і (або) складальні одиниці.

Косинка - деталь, яка в зварних з'єднаннях є ребром жорсткості.

Кришка - деталь, що служить покриттям корпусу.

Кронштейн - опорна деталь, що встановлюється у вертикальній або похилій площині. Кронштейн служить для закріплення в ньому деталей або механізмів - валів, підшипників, електродвигунів та ін.

Ламана лінія - лінія, що складається з відрізків прямих.

Лиска - плоский зріз на циліндричній, конічній або сферичній частині деталі. Плоска поверхня лиски зазвичай паралельна до геометричної осі деталі. Лиски призначені для захоплення деталі гайковим ключем, передачі крутного моменту, з'єднання з іншою деталлю.

Лінія зв'язку - лінія, що зв'язує між собою різні проекції точки комплексного кресленика.

Муфта - деталь з внутрішнім різьбленням для з'єднання труб.

Натуральний масштаб - одиниця виміру координат точок у декартовій системі координат.

Ноніус - пристосування для більш точного визначення часток поділок на штангенциркулі та ін. вимірювальних інструментах.

Обертання навколо проеціюючої осі - метод перетворення комплексного кресленика.

Обертання навколо прямої рівня - метод перетворення комплексного кресленика.

Ортогональність - перпендикулярність.

Паз - проріз у вигляді фрезерованої канавки на деталях машин, наприклад, шпонковий паз на валу.

Переріз - зображення предмета на кресленні, безпосередньо потрапило в січну площину.

Перетворення комплексного кресленика - методи, що дозволяють отримувати вирішення завдань при найбільш зручному положенні геометричних образів.

Підшипник - деталь, яка є опорою обертових осей і валів.

План поверху будівлі - це горизонтальний розріз, виконаний на рівні віконних і дверних прорізів.

Плашка - інструмент для нарізування або накатування зовнішньої різьби. Круглими плашками нарізають різьблення на циліндричних прутках, а плоскими накатують.

Показник спотворення - відношення величини аксонометричного масштабу до натурального масштабу.

Призматична поверхня - поверхня, утворена паралельним рухом прямолінійної твірної, що перетинає ламану направляючу, відноситься до лінійчатих розгортних поверхонь.

Проекціювання - метод відображення просторових геометричних образів на площині або поверхні за допомогою проекціюючих променів. Розрізняють: ортогональне, паралельне та центральне проекціювання.

Прокладка - плоска тонка деталь, яка розташовується між деталями в місцях їх роз'єму для забезпечення герметичності з'єднання. Форма прокладки найчастіше копіює форму деталей, що з'єднуються.

Проточка - кільцева канавка на стрижні, технологічно необхідна для виходу різенарізного інструменту при виготовленні деталі.

Профільна площина рівня - площина, паралельна до профільної площини проекцій.

Профільно проекціююча пряма - пряма, перпендикулярна до профільної площини проекцій.

Прямі окремого положення - загальна назва прямих, паралельних або перпендикулярних до площин проекцій.

Прямі рівня - загальна назва фронталі і горизонталі.

Ребро жорсткості - тонка стінка, частіше трикутної форми, що служить для збільшення міцності.

Рифлення - дрібні лінійні або сітчасті рельєфні лінії на поверхні деталі, нанесені видавлюванням і призначені для полегшення захоплення і утримання деталі.

Різь - поверхня, утворена гвинтовим переміщенням плоского контуру по циліндричній або конічній поверхні і призначена для з'єднання деталей.

Робочі поверхні деталі - поверхні дотику даної деталі з поверхнями інших деталей вузла.

Розгортка - суміщення поверхні з площиною.

Розріз - уявне розсічення предмета січною площиною. Зображення предмета, що потрапило в січну площину і тієї частини предмета, яка знаходиться за січною площиною.

Сальник - пристрій, що герметизує зазор між рухомою і нерухомою частинами механізмів. Застосовують сальники з м'якою і твердою набивками. На креслениках набивку показують штрихуванням, що прийняте для неметалічних матеріалів.

Січна площина - площина, проведена подумки в тому чи іншому місці предмета для уточнення його внутрішньої будови.

Складальна одиниця - виріб, складові частини якого підлягають з'єднанню між собою на підприємстві-виробнику складальними операціями.

Специфікація - конструкторський документ, що визначає склад складальної одиниці, комплексу або комплекту. Складальний кресленик розглядається спільно зі специфікацією, яка надається у формі таблиці на окремих аркушах формату А4. Специфікація має такий зміст: документація, комплекси, складальні одиниці, деталі, стандартні вироби, інші вироби, матеріали, комплекти.

Співвісність - наявність загальної осі у поверхонь обертання або отворів.

Спряження - плавний перехід від одного геометричного елемента до іншого.

Стійка - опорна деталь. Її висота, як правило, більша за розміри в плані. Стійка встановлюється зазвичай на горизонтальній поверхні машин, механізмів і пристосувань і займає вертикальне положення. До її конструктивних елементів кріпляться інші деталі.

Сферична поверхня - поверхня, утворена обертанням кола навколо свого діаметра, відноситься до поверхонь обертання.

Тор - поверхня, утворена обертанням дуги кола навколо своєї хорди, відноситься до поверхонь обертання.

Торець - крайня поверхня деталі, перпендикулярна до її геометричної осі. Найчастіше торці - це плоскі поверхні, але бувають також сферичні, конічні та ін. Торці деталей зазвичай використовуються в якості баз для нанесення розмірів.

Ухил - величина нахилу однієї прямої щодо іншої. Ухил характеризує відхилення прямої лінії від горизонтального або вертикального напрямків. Виражається ухил відношенням двох чисел, в якому чисельником є довжина одного з катетів (зазвичай більшого) прямокутного трикутника, а знаменником довжина іншого катета (зазвичай меншого), виражене у відсотках або у вигляді простого дробу.

Фаска - скошена кромка, виконана на циліндричній поверхні деталі або зрізане ребро. Фаски зазвичай виконуються під кутом 45 °.

Фітинги - деталі для з'єднання труб на різьбі. Фітинги бувають наступних видів: муфти, кутники, трійники, хрестовини.

Фланець - деталь, що служить для з'єднання частин трубопроводів, валів та ін., представляє собою диск з отворами.

Фреза - багатозубий ріжучий інструмент для обробки різного роду поверхонь металів, дерева, пластмас і т.д.

Фронталь - пряма, паралельна до фронтальної площини проекцій.

Фронтальна площина рівня - площина, паралельна до фронтальної площини проекцій.

Цапфа - частина осі або вала, що спирається на підшипник. Цапфи підрозділяються на шипи, шийки і п'яти.

Циркуль - інструмент для виконання кіл та дуг.

Шайба - підкладка під гайку у вигляді кільця або квадрата. Шайба захищає поверхню деталі від пошкодження при затягуванні гайки і збільшує її опорну поверхню.

Шліц - паз у вигляді прорізу або канавки на деталях машин, наприклад, шліц на голівці.

Шпилька - кріпильна деталь для роз'ємного нарізного з'єднання у вигляді циліндричного стрижня з різьбленням на обох кінцях. Один кінець шпильки загвинчується в деталь, а на інший кінець нагвинчується гайка. Крок різьби на кінцях шпильки може бути різним.

Шплінт - деталь у вигляді складеного навпіл стрижня з петлею-головкою в місці перегину, що попереджає самовідгвинчування гайки або роз'єднання слабонавантажених деталей. Шплінт вставляється в отвір, а потім виступаючі кінці відгинають в сторони.

Шпонка - деталь, що запобігає взаємному переміщенню з'єднуваних частин механізмів шляхом щільного закріплення її у гніздах або поглибленнях цих частин. Наприклад шпонка, що з'єднує вал з деталлю для передачі обертання. Шпонки бувають призматичні, сегментні і клинові.

Штангенциркуль - вимірювальний інструмент, за допомогою якого можна вимірювати зовнішні і внутрішні лінійні розміри деталей і глибину отворів. Штангенциркуль використовується при знятті розмірів з точністю до 0,1 мм для виконання ескізів.

© Величко В.Л., 2022