Оцінка безпечності продуктів харчування за характеристикою харчових добавок, які вказані виробником на етикетці

Під такою назвою 24 жовтня в рамках тижня циклової випускової комісії виробництва та технологій здобувачі освіти ХТ-41 освітньо-професійної програми Харчові технології презентували практичне дослідження безпеки харчових продуктів, на які є високий попит в населення різного віку.

Відповідно до запропонованого алгоритму досліджень майбутні фахівці харчових виробництв вибирали два аналогічні продукти харчування різних виробників і складати порівняльну характеристику за вмістом харчових добавок, їх хімічним складом, походженням, доцільністю застосування в даному продуктові, впливом на основні інгредієнти та на організм людини, визначали шляхи виведення токсикантів з організму,  вказували допустиму дозу та пропонували рекомендації по споживанню для людей різних вікових груп.

Четвертокурсники Сцьольна Софія, Жовтовський Вадим, Сосновський Роман, Кравчук Надія, Рижук Ірина, Сюйва Захар обʼєктом своїх дослідження обрали крекери, шоколадні батончики і шоколад з різними начинками, газовані безалкогольні напої, йогурти, майонези, майонезні соуси, чипси.

В результаті вивчення харчових добавок, що вказані на етикетці виробником, здобувачі освіти встановили, що найуважніше потрібно перечитувати склад продукту у яскравих упаковках та великим терміном зберігання. Реклама запевняє споживача в тому, що це дуже поживна і корисна їжа, але істинний склад цього продукту може переконати нас у протилежному.

Зокрема, до складу крекерів як консервант входить харчова добавка Е627, яка може викликати алергії, підвищення кров’яного тиску, як підсилювач смакових відчуттів Е621, яка провокує погіршення зору,  при частому вживанні атрофуються смакові рецептори. Синтетичний емульгатор E476 в шоколадові використовується для покращення текстури продуктів, але  надмірне споживання може негативно впливати на травлення. Консервант Е211 використовують як стабілізатор смаку в газованих безалкогольних напоях, але може негативно впливати на структуру ДНК, викликати алергічні реакції, як збудник впливати на нервову систему. В чипсах харчова добавка Е627 підсилює умамі-смак. Такий продукт не рекомендований дітям, бо може викликати головний біль, нудоту, дискомфорт у шлунку.

Спільна творча дослідницька робота учасників сприяла активізації освітньої діяльності, глибокому вивченню теми харчових добавок з освітнього компонента «ВК Токсикологія харчової продукції», удосконаленню навичок працювати з додатковою літературою, аналізувати безпечність продуктів харчування за елементами їх складу, формуванню мотивації до навчання, розвитку критичного мислення,  а також поглибила таку спеціальну компетентність як здатність проводити контроль якості і безпечності сировини, напівфабрикатів, харчової продукції та продукції суміжних виробництв.

Галина Богдан