З метою пропагування здорового і безпечного харчування, активізації в здобувачів освіти мотивації до навчання викладачі фахових дисциплін Галина Богдан та Валентина Захарчук провели комплексний майстер-клас з освітніх компонентів «Хімія для харчових технологій», «Токсикологія харчової продукції» та «Контроль якості та безпечності харчових продуктів».
Викладачі акцентували увагу майбутніх фахівців харчових технологій на важливості постійно підвищувати теоретичний рівень знань та практичні навички з метою конкурентоспроможності в сучасних умовах. Це забезпечить «сталий розвиток», можливість виробникам харчової продукції України інтегруватись в середовище високорозвинених країн, де сформована комплексна система організації виробництва і контролю за безпечністю харчової продукції з урахуванням вимог НАССР.
Викладач Галина Богдан у практичній частині майстер-класу продемонструвала дослідження експрес-методами якісного складу і наявності білку в молоці, молочному сирі, яєчному білку, харчовому желатині. Досліджували якісний склад агар агару, наявність крохмалю в бульбах картоплі і соланіну в зелених її частинах. Здобувачі освіти мали можливість взяти участь у конкурсах «Наповни кульку газом хімічним способом», «Намалюй картину невидимим чорнилом».
Валентина Захарчук продемонструвала виявлення фальсифікацій харчових продуктів експрес-методами, зокрема провела люміносцентне дослідження жирів, зокрема маргарину, масла, спреду, визначення наявності інгібіторів кислотності молока, якісні реакції на вміст крохмалю в ковбасних виробах.
Доброзичливий стиль спілкування, можливість задавати питання і отримувати відповідь, приймати участь в дослідженнях, чіткий алгоритм заходу формує мотивацію до навчання і такі фахові компетентності, як здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях, проводити контроль якості і безпечності сировини, напівфабрикатів, харчової продукції.
Галина Богдан