Всесвітній день макаронів, ініційований Світовим конгресом макаронних виробів в 1995 р, відзначається щорічно 25 жовтня. У різних країнах проводяться акції та заходи, що мають на меті популяризацію цього продукту харчування. До відзначення цього свята вирішили долучитися і здобувачі освіти освітньо-професійної програми Харчові технології Волинського фахового коледжу НУХТ.
Викладачки Тетяна Семенюк та Наталія Сірук провели для здобувачів освіти бінарне заняття, в якому поєднали вивчення історії, дослідження українських традицій та культури, а також приготування національних страв. Бінарний підхід в освітньому процесі дає можливість інтегрувати знання з різних дисциплін, що робить процес навчання більш цілісним. Участь здобувачів в заняттях такого типу сприяє формуванню критичного мислення, розвиває у студентів навички аналізу, дослідження та прийняття рішень, сприяє удосконаленню практичних навичок.
В розрізі вивчення освітнього компоненту «Історія харчових виробництв» здобувачі освіти дізналися звідки з’явилися макаронні вироби, теорії їх походження, міфи і цілком достовірні факти з історії макаронних виробів. Наталія Сірук ознайомила учасників лекції з тим, як макарони з`явилися в Європі та Україні зокрема, розповіла про створення перших макаронних фабрик на наших теренах. Особливу увагу приділили національним традиціям приготування та споживання виробів з тіста. Здобувачі освіти ділилися своїми родинними рецептами та розповідали цікаві традиції своїх сімей. Лекція супроводжувалася цікавим відео-матеріалом, який дам їм можливість краще зрозуміти як макаронні вироби виготовляли в давнину.
Друга частина заняття, проведена під керівництвом Тетяни Семенюк в рамках вивчення освітнього компоненту «Технологія виробництва кулінарної продукції», була присвячена приготуванню автентичних українських страв з борошна, які й донині залишаються улюбленими в українській кухні. Першим кулінарним шедевром, приготовленим здобувачами була «качана каша» (крупки) – кулінарна «витребенька», про яку багато говорять, проте мало хто її куштував, і ще менше тих, хто вміє її готувати. Українцям ця страва смакує вже понад три сотні років, для її приготування потрібні яйця, пшеничне борошно та пшоно. Ці дорогі продукти не завжди були на столах наших бабусь і дідусів. До того ж, процес приготування вимагає досить багато часу, адже пшоно треба змочити у яйці і викачати в борошні 88 разів. 88 – бо це символ безкінечності. Тому страва вважалася святковою, їли її не щодня, це або панська, або святочна, або весільна кухня. Також студенти готували святкову та недільну страву – локшину, яка ще мала назву «тісто», «клюски», «різанка». Тісто для локшини замішували з пшеничного борошна на яйцях. Порізану тонкими довгими смужками локшину варили у воді або в молоці, подавали з різними додатками: сиром, вершковим маслом, шкварками, грибною або м’ясною мачанкою (підливою), маком, медом, горіхами. Поширеною повсякденною стравою в Україні була затірка («затерка», «стиранка»). Для затірки борошно розтирали з яйцем, або невеликою кількістю води до утворення маленьких кульок, які варили у воді або молоці.
Приготовлені страви викликали захоплення у всіх присутніх, що вкотре підтвердило унікальність та розмаїття української кухні, її неповторний характер та особливі смакові якості. Наша кухня є нашим голосом, гордістю й виразником культури і цінностей, тому її потрібно вивчати, досліджувати та популяризувати. А здобувачі освіти продемонстрували свої вміння зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії, застосовувати знання у практичних ситуаціях, працювати в команді, здійснювати технологічні процеси виробництва харчової продукції із застосуванням сучасного технологічного устаткування.
Проведене заняття залишило яскраві враження у всіх учасників освітнього процесу, адже вдалося гармонійно поєднати різні дисципліни, зробити навчання захопливим, глибше пізнати історію, культуру та кулінарні традиції наших предків, а також насолодитися неповторними смаками автентичних страв.
Наталія Сірук, Тетяна Семенюк, Ольга Ройко