Вечір-реквієм «Трохимбрід. Місто, яке стало легендою»

,

Хто не пам’ятає минулого, тому важко будувати майбутнє… Історія конкретної родини, окремо взятого села чи містечка часто відтворює історію всієї держави. В цьому змогли переконатися студенти групи ХТ-11 Волинського коледжу НУХТ разом з викладачем історії Сірук Н.М.

15 жовтня 2019 року у Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки відбувся вечір-реквієм під назвою «Трохимбрід. Місто, яке стало легендою», на який були запрошені студенти коледжу. Цими жовтневими днями виповнюється 75 років із часу знищення волинського міста Трохимбрід (інші назви Трохимброд, Софіївка) – сумний ювілей для Волині та тих людей, хто народився чи мав предків з цього колись гарного містечка. Воно було розташоване за 30 кілометрів на північний-схід від Луцька, на відтинку між сучасними селами Домашів і Городище, Ківерцівського району.

В роки Другої світової війни нацисти окупували Україну та створили в місті Трохимбрід гетто і звезли сюди євреїв з сусідніх міст і сіл. 5000 євреїв з були знищені нацистами в 1942 році, за винятком 33-х мешканців, яким вдалося уникнути масового вбивства і врятуватись, їм допомагали повстанці із сусідньої українського села Клубочин. Воно проіснувало 130 років, аж до повного його знищення в Другій світовій війні. Містечко було повністю знищене вогнем і після того ніколи не відбудовувалося.

Перед студентами виступили Сергій Швардовський – виконавчий директор Волинської релігійної громади прогресивного іудаїзму, Оксана Сущук – кандидат історичних наук, завідувач відділу «Книга Пам’яті» редакційно-видавничої групи «Науковий центр історичних студій Волині», які розповіли про долю єврейського містечка, його жителів.

Час невпинно йде, віддаляючи людство від подій Другої світової війни, поступово стираючи зі сторінок історії її криваві діяння. Але з пам’яті людської не можна вирвати спогади про втрачений свій край, загиблих рідних і близьких.

Сірук Н.М.