Для мешканців гуртожитку Волинського коледжу НУХТ практичний психолог Галина Козак провела урок-бесіду на тему «Суїцид як психологічний феномен».
Вона охарактеризувала суїцидальну поведінку, її ступені і основні мотиви, дала студентам кілька основних рекомендацій щодо її подолання та профілактики, розповіла про риси й ознаки суїцидів.
За словами психолога, люди, які задумали самогубство, відрізняються імпульсивністю, збудливістю, емоційною нестійкістю, несамостійністю мислення. У них змінюється поведінка, наприклад, активні люди можуть стати замкнутими й заглибитись у себе, а нерішучі можуть здійснювати надзвичайно ризиковані вчинки. Вони можуть відмовлятися від своєї власності і роздавати власні речі. У їхньому житті постійно, або час від часу проявляються теми смерті: бажання закінчити своє життя може проявлятись у малюнках, у поезії, записах у щоденнику тощо. У таких людей наявні ознаки депресії: це можуть бути зміни в уживанні їжі, порушення сну, тривожність, неврівноваженість, утрата інтересу до діяльності. А також з’являються проблеми у навчальному закладі: пропуски занять, емоційні вибухи або інша поведінка, не властива даному студенту.
Також на цьому заході студенти дізналися, що основними причинами самогубств у підлітковому віці є переживання образи, самітності, відчуженості і нерозуміння, дійсна або уявна втрата любові батьків, нерозділене кохання і ревнощі, переживання, пов’язані зі смертю або розлученням батьків, почуття провини, сорому, образи, незадоволеність собою, страх перед ганьбою, приниженням, глузуванням, або покаранням, любовні невдачі, вагітність, почуття помсти, злості, протесту, погрози або шантаж, бажання привернути до себе увагу, викликати жаль і співчуття, уникнути важкої життєвої ситуації.
Цікавим доповненням до цього заходу була можливість перегляду психологічного фільму про суїцид, який продемонстрував декілька життєвих ситуацій, пов’язаних із самогубством підлітків.
Завершуючи бесіду, Галина Козак зазначила: «Суїциди – це проблема суспільства сьогодення. Не кожна людина в змозі справитися зі своїми проблемами. Часто підлітки думають, що з тої чи іншої ситуації нема виходу. Але потрібно пам’ятати, що вихід є завжди. Будь-яку проблему можна вирішити. Тому потрібно жити, адже життя насправді прекрасне».
Г.Козак