Поетична прогулянка Лесиними стежками в Луцьку

Категорії:

Не лише дитинство, а й усе життя Лесі Українки нерозривно пов’язане з Волинню. Саме тут формувався її світогляд, у якому визначну роль відіграло місто Луцьк. Сюди родина Косачів переїхала, коли Лесі було вісім років. «Луцькі роки» (1879 – 1882) назавжди закарбувалися в пам’яті письменниці. Попри те, що батько її був чернігівець, а мати полтавка, Леся Українка вважала себе волинянкою і пристрасно любила Волинь.

Студенти першого курсу спеціальності «Туризм» разом з класним керівником Чуй Катериною Ігорівною спробували зануритися в атмосферу часів Лесі Українки, дослідити її дитячі роки та «отрочество», проведене в Луцьку, реконструювати з віршів спогади письменниці про наше давнє місто та здійснити поетичну прогулянку Лесиними стежками в Луцьку. Це були перші кроки в освоєнні майбутнього фаху екскурсовода, адже здобувачі освіти самостійно підготували та привели  цікавий екскурс в історію нашого міста.

Відомо, що родина Косачів у Луцьку винаймала два помешкання перед тим, як оселитися в будинку на перетині вулиць Кафедральної та М. Драгоманова, де зараз знаходиться музей «Лесина вітальня». Першим житлом для родини майбутньої письменниці, імовірно, було приміщення Луцького колегіуму (тепер ВСП «Волинський фаховий коледж Національного університету харчових технологій»). На жаль, достеменно не відомо, скільки кімнат, на якому поверсі та на який час винаймали Косачі, але сам факт причетності історії нашого коледжу до видатної постаті Лесі Українки вражає!

Таємничі руїни прадавнього Луцького замку вели уяву дітей Косачів у романтику історичного минулого. Вони змалку були, так би мовити, «істориками», дивували знайомих ґрунтовністю своїх історичних знань. Ці спогади Леся Українка закарбувала в поезії «Віче», датованій 10 серпня 1901 роком:

Ось і тепер повстав дитячий спогад
і кличе, й вабить: глянь на мене ще раз!
В дворі старого замчища-руїни
зібрались ми на віче, все поважні,
учені голови, гладенькі й кучеряві,
і віком не малі – якби зложити літа усіх,
либонь, століття вийшло б!

У «Лесиній вітальні» студенти дізналися більше про побут родини Косачів, визначну роль батька, Петра Антоновича, та матері, відомої письменниці Олени Пчілки, у формуванні особистості Лесі Українки. Саме завдяки цій родині в Луцьку пожвавилося національно-просвітницьке життя.

Для студентів спеціальності «Туризм» і всіх відвідувачів нашого міста пройти луцькими стежками Лесі Українки – це можливість доторкнутися до історії, відчути неповторну атмосферу давніх часів, усвідомити роль видатної особистості в житті нашого міста, простежити зв’язок минулого і сьогодення.

К.І. Чуй