Практичний психолог Галина Гайдук та майстер виробничого навчання Катерина Осійчук мали можливість поспілкуватися з представниками спеціальної моніторингової місії ОБСЄ у незвичайному форматі ОБСЄ-кафе на тему «Жінки, мир та безпека».
Серед гостей заходу були представниця ВОГО «Гендерний центр» Людмила Матящук, заступниця директора департаменту соціального захисту населення Волинської облдержадміністрації Олена Комар, голова громадської організації «Переселенці Криму та Донбасу», журналістка Олена Черенкова.
Моніторингову місію ОБСЄ у Луцьку представили Лаура Джефрі зі Швейцарії, Алтинай Мирзабекова з Киргистану та Валерій Щавинський з Росії. Організатори розповіли про роботу міжнародної організації з питань безпеки. Станом на 15 листопада на території України працювало 635 спостерігачів місії (відповідно до звіту ОБСЄ). Лаура та Валерій перед тим, як потрапити у львівську команду спостерігачів ОБСЄ (у підпорядкуванні якої знаходиться і Волинська область), працювали у Луганській області.
Окрім обговорення питання подолання проблеми насилля над жінками та дівчатами спостерігачі презентували зміст та напрямки роботи ОБСЄ. За словами Алтинай Мирзабекової, місія займається моніторингом безпекової та гуманітарної ситуації, а також налагодженням діалогу між сторонами конфлікту. «Дуже часто нас запитують, що робить місія на Заході України, якщо конфлікт відбувається на Сході. Але, на жаль, конфлікт на Східній Україні тягне за собою наслідки, які лишають свій відбиток на населенні усієї країни», – розповіла спостерігачка.
Представниця органзації з питань безпеки Лаура Джефрі звернула увагу учасників на поняття гендерної рівності та питання гендерно-обумовленого та економічного насилля. Під гендерною рівністю розуміють рівні можливості самореалізації жінок і чоловіків, гарантії дотримання прав і свобод з урахуванням особливостей статей, взаємні обов’язки та спільна відповідальність в процесі їх життєдіяльності. Відповідно до Закону України «Про попередження насильства в сім’ї», економічне насильство в сім’ї економічне насильство – це умисне позбавлення одним членом сім’ї іншого члена сім’ї житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалий має передбачене законом право. Економічне насильство полягає у тому, що один з партнерів контролює витрати, обмежує доступ до використання фінансів іншим партнером.
Заступниця директора департаменту соціального захисту населення Волинської облдержадміністрації Олена Комар розказала про ситуацію з гендерною проблематикою в області. На рахунок питання незахищеності членів сім’ї від насилля, представниця ОДА зазначила: «Щоб не сталося вдома, хай сусіди не знають. А виявляється насильство – це те сміття, яке абсолютно непотрібно тримати в собі, його треба виносити. В тому плані, що і жінка, і чоловік не повинні боятися заявити про це явище».
У завершальгній частині заходу від спостерігачів ОБСЄ виступила журналістка Олена Черенкова, яка представляла громадську організацію «Переселенці Криму та Донбасу». Пані Олена переїхала в Луцьк з Луганська, зараз активістка організовує тренінги, навчання для молоді Луцька, бере участь у міжнародних проектах: «Жінки проти насильства, за мир і безпеку на Донбасі» (Україна-Німеччина-Швейцарія), а також у місцевому проекті «Місто різних – місто рівних». Окрім того, Олена Черенкова веде «Школу толерантності» у навчальних закладах Волині.