Наша сенаторка – Олена Левчанівська

,

Українські жінки – неопалима купина нації. Їх непересічні долі – напрочуд світлі, яскраві й водночас щемливі сторінки її становлення. Не є виключенням і наша Волинь, саме з іменем Левчанівської Олени пов’язана міжвоєнна історія краю.

27 березня 2018 року, в рамках тижня комісії гуманітарних та соціально-економічних дисциплін, на відділенні загальноосвітньої підготовки, кандидатом історичних наук, викладачем історії Сірук Н.М. було проведено захід (журнал-презентація) в групі №4, приурочений життєвому шляху та громадській діяльності сенаторки Олени Левчанівської (Гродзінської). Світло її зорі було таким яскравим, що радянський режим знищив усі відомості про місце і дату страти пані Сенаторки.

Олена Карпівна Левчанівська (у дівоцтві Гродзінська) народилася 21 січня 1881 р. в маєтку Городно (зараз село Линів, Локачинського району) на Волині. Вона – перша жінка-сенатор від Волині, обрана до Сенату Речі Посполитої в 1922 р., яка стала членом комісії закордонних справ. У Сенаті відстоювала інтереси українців, білорусів та представників інших національностей, опікувалася становищем українського шкільництва, порушувала питання прав та становища жінок. Також була членом Українського парламентського клубу, співзасновницею міжнародної жіночої організації «Ліга миру і свободи», брала участь у реєстрації статуту Союзу українок Волині (1927 р.). Часто виступала на різноманітних з’їздах за кордоном, що не становило для неї великої проблеми, адже вона вільно розмовляла французькою, німецькою та італійською мовами.

Після закінчення сенаторських повноважень у 1927 р. Олена Левчанівська проживала в Луцьку, потім із донькою Іриною переїхала в Линів. З приходом радянської влади, 24 грудня 1939 р. Олену Карпівну арештували. Спочатку тримали в Горохівській, потім перевели у Луцьку в’язницю, а далі – на схід. Куди – невідомо. Ймовірно, загинула на засланні в Казахстані.

Саме сьогодні, коли йде становлення нашої держави та існують непорозуміння в історичних питання з Польською Республікою, на прикладах життєвого та громадського шляху відомих особистостей молодь має можливість зрозуміти, як творилась міжвоєнна історія Волині (1921-1939 рр.).