У ХХI столітті у зв’язку із глобальними загрозами, жодна держава не може самостійно гарантувати свою національну безпеку – вона є спільною для всього світу.
Навесні 2021-го року у зв’язку з активізацією військових дій на Сході ми знову переконуємося у безальтернативності вибору європейської та євроатлантичної інтеграції, розуміємо цінність безпеки та цивілізованої співпраці з країнами, які є стабільними, передбачуваними і демократичними партнерами.
З метою інформування здобувачів освіти коледжу з питань євроатлантичної інтеграції України викладач географії Людмила Лотиш прочитала лекцію на тему “Україна-НАТО: безпека через партнерство та співробітництво” учням групи ОБ-11.
В ході лекції були розглянуті такі питання: сутність міжурядової організації НАТО, історія відносин та напрямки співпраці Україна-НАТО, переваги, які надасть вступ України до Альянсу. Доповідь доповнювалась переглядом наступних відео: “Україна і НАТО: що потрібно для членства”, “Миротворці НАТО: відповідь на нові загрози світу”.
Сьогодні НАТО не тільки рішуче засуджує агресію Росії в Україні, окупацію Криму та тероризм на Сході, але й здійснює практичну допомогу суттєво розширюючи рамки співробітництва з Україною.
Консультації і співробітництво між Україною і НАТО охоплюють широке коло галузей, зокрема: операції з підтримання миру, реформування структур безпеки і оборони, безпосереднє військове співробітництво, участь у проектах програми НАТО «Наука заради миру і безпеки».
НАТО здійснює підтримку України та робить все можливе в рамках партнерства з Україною, спрямоване на деескалацію кризи, припинення дестабілізації, окупації території України та встановлення миру та стабільності в нашій країні.
Проте, не може слугувати гарантіями безпеки тільки укладання договорів про стратегічне партнерство, оскільки на відміну від союзницьких відносин, стратегічне партнерство не передбачає юридично жорсткої системи зобов’язань безпекового характеру. Єдиною гарантією може бути участь України як повноправного партнера в системі колективної безпеки, якою є НАТО.
Стати членом НАТО досить непросто. Для цього необхідно не тільки поділяти основні демократичні цінності, а й відповідним чином реформувати суспільство та економіку, організувати армію. Процес вступу до Альянсу – прозорий. У НАТО вступають не країни і не уряди, а демократичні суспільства і національна згода, детермінована новою свідомістю і свідомим вибором. Адже Альянс нікого не примушує до вступу. Бажання ввійти до НАТО є особистою справою кожної держави.
Досвід країн Центральної та Східної Європи довів, що євроатлантична інтеграція – це найшвидший шлях до демократії та процвітання. Євроатлантичний вибір України відкриває нові перспективи співробітництва з розвинутими країнами світу, надає можливості безпекового та економічного розвитку, зміцнення позицій України у світовій системі міжнародних відносин. Це – найкращий спосіб реалізації наших національних інтересів. Наші євроатлантичні перспективи сьогодні залежать тільки від нас.