28 жовтня студенти групи №32 відділення загальноосвітніх дисциплін з викладачем Тамарою Місковець в черговий раз разом із працівниками Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки підготували пізнавальну годину про визначного українознавця, американського історика, політолога, громадського діяча Джеймса Мейса, який першим серед дослідників оприлюднив концепцію Голодомору 1932-1933 років в Україні як акт геноциду.
Щороку, у четверту суботу листопада українці запалюють у вікні свічки й моляться за душі невинно убитих земляків під час страшних голодоморів. Саме ця ідея виникла у молодого науковця.
У своїх виступах студенти відмітили, що він єдиний українознавець, який захистив на Заході дисертацію на тему історії України. Наукові працівники бібліотеки презентували книгу Джеймса Мейса «Жнива скорботи: радянська колективізація і терор голодом», яка містила висновок про геноцидний характер голодомору в Україні. Першокурсники підготували та продемонстрували слайд-шоу про життя та громадсько-політичну діяльність науковця.
Саме цей історик, політолог, громадський діяч допоміг нам поглянути на своє минуле без остраху, на сьогодення – тверезо і критично, а на майбутнє – натхненно і з надією. Джеймс Мейс часто відповідав на сакраментальне українське: «Куди нам іти?» Шевченковим: «В Україну ідіть, діти, в нашу Україну».
Його пам’яті дружина присвятила вірш, який зворушливо прозвучав у виконанні Наталії Коновалюк.
…Збирались ми надто повільно,
Наш голос ще світ не почув…
Вдовину, сирітську, нетлінну
Запалюй свічу, Україно!
Запалюй свічу!