Продовжуючи роботу над реалізацією проєкту ЄС Еразмус+ «Горизонтальна розбудова потенціалу професійної освіти для інтернаціоналізації та модернізації, включаючи інновації, цифровізацію та стійкість, шляхом передачі методології та обміну кращими практиками», номер проєкту № 101129249, викладачі ВоФК НУХТ, учасники міжнародного семінару, взяли участь у воркшопі щодо використання різних інструментів цифровізації навчання професіоналів сфери гостинності.
Спікерка Dr. Neno Gabelia, голова навчального департаменту, ITALIAN HOSPITALITY SCHOOL (м. Рим, Італія), ознайомила учасників з основними пропозиціями програмного забезпечення для моделювання гостинності та кулінарного мистецтва. Під час лекції були представлені сучасні платформи, що використовуються для симуляції управління ресторанами, організації заходів і тренувань у кулінарії. Зокрема були розглянуті системи, які дозволяють створювати віртуальні кухні, а також моделювати робочі процеси в готельно-ресторанних закладах. Серед переваг таких технологій — можливість наочно демонструвати складні процеси, інтерактивність та практична орієнтованість навчання.
Разом із доцентом Dzintars Priedītis (HOTEL SCHOOL, м. Рига, Латвія) представники коледжу мали можливість дослідити симуляцію роботи на усіх ключових посадах у сфері гостинності за допомогою системи «Knowledge Matters». Використання цієї платформи дозволяє здобувачам освіти розвивати критичні навички, такі як управління ресурсами, фінансовий моніторинг, комунікація з клієнтами та командна робота. Крім того, система допомагає вивчати ключові аспекти гостинності, від забезпечення якості обслуговування до оптимізації робочих процесів.
Спікерка Olga Zvereva (HOTEL SCHOOL, м. Рига, Латвія) підсумувала важливість використання симуляційних платформ для підготовки спеціалістів, які володіють навичками подвійного переходу, а також зробила огляд веб-платформи Digital Guest, що пропонує інтуїтивно зрозумілі інструменти для управління гостинністю в умовах цифрової ери.
Проєкт реалізується за підтримки Програми Європейського Союзу Еразмус+. Координатором є Коледж готельного менеджменту HOTEL SCHOOL (Латвія, Рига), учасниками проєкту є Італійська школа гостинності (Італія, Рим), Волинський фаховий коледж Національного університету харчових технологій (Україна, Луцьк) та Центр професійної освіти Дон Боско (Україна, Львів). Проєкт направлений на модернізацію професійної освіти у сфері гостинності через впровадження інноваційних технологій та обмін найкращими практиками.