Волинський фаховий коледж НУХТ реалізував проєкт «Молодіжний міст Луцьк – Хелм задля міжкультурних зв’язків»

,

Оригінал статті на сайті Волинські Новини, 15.11.2024

https://www.volynnews.com/news/all/volynskyy-fakhovyy-koledzh-nukht-realizuvav-proyekt-molodizhnyy-mist-lutsk-khelm-zadlia-mizhkulturnykh-zviazkiv-foto

Волинський фаховий коледж Національного університету харчових технологій – один із десяти переможців у конкурсі Міністерства молоді та спорту України із реалізації проєктів у межах здійснення українсько-польських обмінів молоддю в 2024 році.

Серед переможців також заклади вищої освіти: Національний університет фізичного виховання і спорту України, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Український державний університет імені Михайла Драгоманова, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка.

Проєкт під назвою «Молодіжний міст Луцьк – Хелм задля міжкультурних зв’язків» коледж реалізовував упродовж 4-8 листопада в місті Хелм (Республіка Польща) у форматі молодіжної зустрічі в партнерстві з Об’єднанням професійно-технічних училищ готельно-ресторанної справи та харчових технологій імені Казімєжа Анджея Яворського в Хелмі.

Мета проєкту – зміцнення дружніх взаємин між молоддю віком 14-35 років із Луцької територіальної громади та Люблінського воєводства шляхом проведення молодіжної зустрічі, популяризації культури і традицій українського, польського та інших народів у контексті європейської інтеграції. Для участі в молодіжній зустрічі було сформовано групу учасників з обох сторін загальною кількістю 40 осіб.

Як розповіла менеджерка проєкту Лариса Тарасюк, за умовами конкурсу, заявником проєкту могла виступати українська неприбуткова організація, що має польського партнера, а її діяльність спрямована на роботу з молоддю. Відтак Волинський фаховий коледж НУХТ як заклад, що безпосередньо працює над розвитком молодих людей, вирішив подати заявку на участь у конкурсі, обравши пріоритет – зміцнення міжкультурного діалогу шляхом створення умов для відкритості і взаємоповаги серед молоді.

«Мета молодіжних обмінів – активувати співробітництво між українською та польською молоддю для розбудови дружніх взаємин між народами двох країн. Зміцнення міжкультурного діалогу серед молоді – це один із пріоритетів конкурсу. Луцьк та Хелм є містами-побратимами з 2014 року, тому ми вирішили, що поїздка молоді до Хелма стане додатковою можливістю для поглиблення зв’язків. Тим паче, молодь – це майбутнє нашої країни, і, якщо закладемо цеглинки дружніх відносин на рівні молоді, то це сприятиме хорошим стосункам між країнами. А культуру обрали тому, що в цьому напрямку найлегше комунікувати й отримувати максимум інформації про країни та людей», – зазначила Лариса Тарасюк.

Українська та польська сторони розробили план проведення молодіжної зустрічі в межах проєкту «Молодіжний міст Луцьк – Хелм задля міжкультурних зв’язків». Програма передбачала проведення днів польської, української та європейської культури. Йдеться про спільні екскурсії історичними місцями Хелма та до крейдового підземелля, майстеркласи, розважальні й пізнавальні заходи.

Під час дня польської культури група переглядала фільми й сюжети про історію та культуру Польщі. А по тому студенти обговорювали їх, ділячись враженнями. Також учасники відвідали Хелмський будинок культури й концерт Ансамблю Пісні й Танцю Землі Хелмської.

У день української культури проводили майстерклас «Українська витинанка». Польська молодь знайомилася з українськими традиціями та декоративно-ужитковим мистецтвом. Згодом зорганізували вечорниці, під час яких співали пісень та ворожили.

У день європейської культури учасники проєкту зосередили увагу на поглибленні знань про Європу та створили картини єднання. Крім того, українці та поляки спільно проводили вільний час, зміцнюючи таким чином дружні стосунки.

На підсумковій зустрічі відбулося урочисте вручення сертифікатів учасникам проєкту, що засвідчили їхній особистий внесок у популяризацію культури і традицій українського, польського та інших народів у контексті європейської інтеграції.

На зустріч було запрошено почесних гостей: Станіслава Адамяка – Почесного Консула України в місті Хелм; Ельжбєту Байкевіч – керівницю офісу Консула; Агнєшку Валевську-Максимюк – директорку Департаменту освіти міської адміністрації міста Хелм; Анету Шостак – директорку Відділу міжнародної співпраці міської адміністрації міста Хелм; Ґаліну Ґрабарчук – директорку Секретаріату Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Буг».

Щоденно про події дня розміщували новину на сайті Волинського фахового коледжу Національного університету харчових технологій та на фейсбук-сторінці Об’єднання професійно-технічних училищ готельно-ресторанної справи та харчових технологій імені Казімєжа Анджея Яворського в Хелмі.

«Співпраця учасників досягла такого рівня, що вони проводили час разом поза основними заходами. Зокрема знайомилися із Хелмом, обговорювали питання, що цікавлять молодь обох країн. Також українська та польська молодь влаштовували спільні вечори спілкування», – зауважила керівниця групи українських учасників Олена Конох.

Пані Олена наголосила, що для польської молоді відкриттям став майстерклас із вишивання. Там українці повідали чимало цікавого про свої звичаї. Зацікавили й вечорниці, на яких учасники проєкту брали участь в обрядах та захоплювалися українськими піснеспівами.

«Цей проєкт – чудовий досвід комунікації. Наші діти покращили знання польської мови, перебуваючи в середовищі її носіїв. Це дало поштовх не боятися висловлювати свою думку й комунікувати. Крім того, між українськими та польськими студентами вибудувалися дружні стосунки. І, звісно, досвід перебування за кордоном – безцінний, бо показує українським студентам європейське середовище», – акцентувала Олена Конох.

«Найбільше запам’яталося спілкування з польськими студентами. Було направду дуже цікаво і водночас незвично, адже комунікували не тільки українською, а й польською та англійською мовами. Знайомство з культурою Польщі, екскурсії Хелмом теж вразили. Був і цікавий майстерклас із приготування цибулячки – досить смачної місцевої страви, – поділилася учасниця проєкту Оксана Казнадзей. – Такий візит стане корисним, бо отримали нові знайомства, досвід спілкування з поляками, знання їхньої культури. Ще ми побували в польському коледжі й порівняли освітній процес із нашим».

Студентка Волинського фахового коледжу НУХТ Наталія Фищук відзначила, що проєкт дав змогу їй та іншим здобувачам освіти більше дізнатися про сусідню державу.

«Запам’ятала народні польські танці, у майстеркласі з яких змогла взяти участь. Ми також розповідали про нашу країну. На зустрічі з консулом України в Хелмі багато говорили про війну, показували світлини і відеоматеріали. Поляки нас дуже підтримали. У багатьох із них є рідня в Україні, адже Хелм близько до кордону. Тому вони знають про війну, їхні родичі також потерпали, чули вибухи», – акцентувала дівчина.

Зі слів учасників, налагодження партнерства України з країнами Європи є важливою складовою майбутньої інтеграції в європейську спільноту. Також це ще одна нагода нагадати про Україну і про необхідність допомагати в її боротьбі за свободу.

«Ми дуже задоволені партнерством із польським навчальним закладом і вдячні директорці пані Марті Мазурек. Адже була швидка зворотна комунікація, надано просторі приміщення для проведення заходів, проведено перемовини з перекладачем, екскурсоводом, замовлено квитки на екскурсію та концерт, організовано проживання та харчування, проведено майстерклас із польської кухні. А ще для групи влаштували відвідування Почесного посольства України та зустріч із Почесним Консулом України в Хелмі Станіславом Адамяком. Загалом нашу молодь дуже гарно прийняли», – резюмувала менеджерка Лариса Тарасюк.

Проєкт «Молодіжний міст Луцьк – Хелм задля міжкультурних зв’язків» відкрив широкі можливості для молоді Волині та Люблінщини щодо розуміння засад суспільного життя в обох державах. Набутий досвід сприятиме участі в наступних зустрічах. Молодь отримала можливість донести інформацію про свій край, взяла участь у заходах, що сприяють розвитку толерантності в багатокультурному світі. Учасники не тільки познайомилися з культурою сусідньої країни, але й самі стали творцями культурного діалогу.

Проєкт реалізовано за фінансової підтримки Міністерства молоді та спорту України.