Варварин день…

Категорії: ,

Свята та обряди українського народу відображають не тільки етнічну своєрідність, але й естетику, моральні цінності, ментальність, історію. Традиційна новорічна обрядовість українців — це ціла низка зимових свят, серед яких Варварин день, який за новоюліанським календарем відзначається 4 грудня.

У студентському гуртожитку дівчата створили особливу атмосферу цього дня. Вони готували вареники, наповнюючи кімнати ароматами домашнього затишку і тепла. Як і в давнину, у процесі приготування вареників обов’язково робили “пірхун” — вареник без начинки, який, згідно з традиціями, вважався передвісником невдач,  виготовляли й  “магічні” вареники з різними символічними предметами: цукор — солодке і щасливе життя, монетка — прибуток і матеріальне благополуччя, кріп — міцне здоров’я, біла нитка — далека подорож, чорна нитка — коротка дорога, каблучка — швидке весілля. Особливим моментом стала традиція ворожіння на них.

Також дівчата спробували ворожити на воску, розтоплюючи його та обережно виливаючи у воду. Вони з цікавістю розглядали утворені фігури, намагаючись відгадати їхнє значення і знайти приховані знаки, які могли розкрити таємниці їхньої долі: каблучка — до весілля, серце — до кохання, а хрест — до труднощів.

Ще однією популярною традицією є ворожіння за допомогою вишневих гілок. Перед світанком дівчата зрізали гілочки вишні, ставили їх у воду перед іконами та чекали до Різдва. Якщо гілка розпускалася, це вважалося доброю ознакою того, що дівчина скоро вийде заміж.

Ворожіння на Варвару тісно переплетені з різдвяними обрядовими традиціями, тому їх вважають своєрідною підготовкою до магічного періоду Різдва.

В цей день існують певні заборони. Не можна прати, білити, місити глину, прясти чи виконувати важкі домашні роботи, адже це вважається гріхом. Водночас дозволяється вишивати, оскільки, за легендою, свята Варвара була вмілою рукодільницею і навіть вишила ризи для Ісуса Христа. Святкування Варвариного дня в гуртожитку стало символом віри, дружби та взаємопідтримки. Це свято поєднало стародавні традиції з сучасністю, допомогло дівчатам долучитися до великої української культурної спадщини, відчути її значущість і силу єдності.