Напередодні дня святого Миколая учасники Євроклубу нашого коледжу разом з керівником Оксаною Харковською відвідали Музей історії Луцького братства, відділу Волинського краєзнавчого музею, де прослухали лекцію на тему «Образ святого Миколая як геральдичний і патрональний символ Луцька».
Святий Миколай з давніх часів є патроном Луцька. Образ використовувався як офіційний символ міста. Популярність святого Миколая дивовижна. Він вважається покровителем та опікуном воїнів, водіїв і тих, хто подорожує, допомагає святий угодник бідним у скруті, покровительствує дітям та студентам, морякам та торговцям.
Під час лекції студенти дізналися багато нової для себе інформації з історії нашого міста зі стародавньою назвою Лучеськ. Завідувачка Музею Луцького братства Олена Бірюліна розповіла про події ХІІІ століття, зокрема про відому з так званого Галицько-Волинського літопису за Іпатіївським списком облогу древнього Лучеська військами татарського воєводи Куремси. Описана подія дістала назву «Луцького чуда»: «А потім, коли Куремса стояв біля Луцька, сотворив бог чудо велике. Луцьк був неукріплений і непідготовлений, і збіглося у нього багато людей. А був уже холод і вода велика. І коли він (Куремса) прийшов до Луцька, то не міг перейти (ріку Стир). Він хотів міст захопити, але городяни одрубали міст. Він тоді пороки (метальна машина) поставив, намагаючись одігнати (їх), але бог чудо вчинив і святий Іоанн Златоустий, і святий Микола Мирлікійський: знявся ж такий вітер, що коли порок вергав (камінь), то вітер повертав каменя на них (татар). Вони все одно далі сильно метали на них (городян), і зламався силою божою порок їхній. І, не досягнувши нічого, вернулися вони в сторони свої, тобто в поле».
Пані Олена також повідала учасникам лекції про дві найдревніші луцькі церкви – замковий храм Івана Богослова та Миколаївський храм на торгово-ремісничому місці, який був дуже важливим для луцьких міщан. Символ цієї церкви, святий Миколай, і перейшов на міський герб.
Звісно, герб нашого міста з часом змінювався. Певний час емблемами Луцька були «Найясніша Панна» та «Ратник на вежі Луцького замку», проте у 1998 році міська влада знову повернула святого Миколая як символ нашого міста.
“Повернення на сучасний герб міста фігури святого Миколая є даниною пам’яті про давнє луцьке поспільство” – завершила лекцію науковиця.
Геральдична історія є хорошим способом пізнати минуле рідного краю.