Адміністративна відповідальність за булінг в освітньому середовищі

Відповідно до плану заходів з запобігання та протидії булінгу у Волинському коледжі НУХТ на 2018-2019н.р. проведено лекцію для студентів і учнів «Адміністративна відповідальність за булінг в освітньому середовищі» за участю старшого інспектора ювенальної превенції Луцького відділу поліції Лук’янчука Марка Васильовича та заступника директора з НВР Межової Оксани Володимирівни.

Мета заходу: попередження насилля серед молоді, створення безпечного освітнього середовища.

Присутні на заході молоді люди ознайомилися з поняттям булінг, а також адміністративною відповідальністю, яка передбачена статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Термін булінг походить від англійського слова «bully», що означає «насильник», «хуліган», «забіяка», «залякування». Цей термін характеризує вид психологічного терору, цькування однієї людини іншою, побиття, застосування менш радикальних методів порушення психо-емоційної стійкості.

Відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу» від 18 грудня 2018 року №2657-VII «булінг – тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, –

тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, –

тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, –

тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, –

тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин».

Ознаками булінгу є систематичність (повторюваність) дій, наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі.

Характерною рисою булінгу є нерівні сили жертви і агресора, періодичність насильства, випадків агресії, гостре болюче сприйняття агресії жертвою.

Наслідками насилля серед підлітків є зниження самооцінки жертви, проблеми у поведінці і навчанні, думки про суїцид, агресор відчуває свою силу і вплив на жертву.

Організатори заходу наголосили : «У разі насилля, ні в якому разі не замовчувати цю проблему, ділитися з батьками, кураторами груп, практичним психологом, адміністрацією закладу.

На завершення заходу студенти і учні ознайомилися з презентацією «Насилля серед підлітків» та переглянули відеосюжет стосовно попередження булінгу.