22 січня – День Соборності України

Категорії:

22 січня Україна відзначає День Соборності – важливу дату в історії нашої незалежності.

Соборність українських земель означає єдність, неподільність, духовну та ідейну єдність наших громадян незалежно від національності, віросповідання, спільну працю заради утвердження державного суверенітету, утвердження України як вільної, правової та процвітаючої демократичної держави.

І не випадково дата 22 січня уособлює чимало ключових подій української незалежності лише впродовж ХХ-ХХІ століть.

22 січня 1918 Українська Центральна Рада проголосила ІV Універсалом незалежність України.

Через рік, 22 січня 1919 року, відбулося об’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в одну державу. Проголошений на Софіївському майдані в Києві Акт Злуки УНР і ЗУНР знову об’єднав українські землі. В документі чітко сформульовано соборні прагнення українців: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Адже доволі тривалий час до цього, впродовж кількох століть українці були розділені між різними імперіями і  не мали власної державності.

Традиції доби визвольних змагань 1917-1921рр. надихали українців продовжувати боротьбу за відновлення власної держави. У документах українських повстанців середини ХХ століття, українських дисидентів та інших борців за незалежність України неодноразово згадувалася історична подія єднання України 22 січня 1919 року як важливий момент для майбутнього відновлення державної  незалежності.

Не забували про історичну подію соборності і учасники акції живий ланцюг «Українська хвиля», організованої Народним Рухом України у січні 1990 року. Тоді за різними оцінками від 400 тисяч до 3 мільйонів українців, взявшись за руки утворили символічний міст між Києвом і Львовом.

День Соборності відіграв особливу роль і в процесі боротьби за європейський цивілізаційний вектор розвитку під час подій Революції Гідності 2013-2014 років. Проросійськи налаштована влада Віктора Януковича по суті всіма силами сприяла російській владі політично підкорити Україну. Однак українське громадянське суспільство організованими масовими протестами не дозволило зробити Україну московською колонією.

В умовах триваючої російсько-української війни ідея соборності українських земель є необхідною умовою збереження державності та незалежності України. Адже ключовою метою наших громадян залишається бажання відновити державний суверенітет над усіма тимчасово окупованими територіями. Цілісність держави буде відновлена після звільнення усіх територій України, захоплених ворогом.

Олександр Новосад, викладач суспільних дисциплін

Використані ілюстрації Українського інституту національної пам’яті